Inspiracją do stworzenia spektaklu jest marsz Kongijczyka Johna Mpaliza Balagizi, który dwa miesiące temu wyruszył pieszo z Reggio Emilia we Włoszech do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego. A wszystko po to, aby zwrócić uwagę na setki tysięcy osób wysiedlonych przez konflikt we wschodnim Kongu, który Mpaliza opuścił kilkanaście lat temu.

Reklama

29 lipca 2012 John przerwał pracę w Reggio Emilia i rozpoczął swój marsz, aby pieszo przemierzyć Alpy, Szwajcarię, Francję, Niemcy, Luksemburg, Holandię, Belgię, zatrzymując się jedynie na na nocleg w namiocie. Idąc 40 kilometrów dziennie, kontynuuje marsz aż do Brukseli. Po przemierzeniu 1600 km John uda się do siedziby Parlamentu Europejskiego, gdzie wystąpi w roli rzecznika wielu tysięcy Kongijczyków, świadków przemocy, w wyniku której, w wojnie w latach 1998-2003 zginęło 6
milionów ludzi, i która nadal dziesiątkuje ludność Demokratycznej Republiki Konga.

Sam Mpaliza urodził się w prowincji Kiwu Południowe, gdzie sytuacja również pozostaje niestabilna i wielu zostało wysiedlonych przez walki między rywalizującymi grupami zbrojnymi. John uciekł ze stolicy prowincji, Bukavu, w wieku 22 lat, i osiedlił się we Włoszech, gdzie mieszka do dziś.

W trakcie marszu Johnowi towarzyszą artyści z całej Europy, między innymi twórcy z Teatro dell’Argine, którzy w siedzibie ITC w San Lazzaro di Savena (Bolonia) pracują nad stworzeniem teatru wielokulturowego, wystawiając spektakle z udziałem aktorów profesjonalnych i amatorów, migrantów i uchodźców z około 20 krajów świata.

W Mediolanie, Turynie, Chambéry, Genewie, Neuchâtel, Bazylei, Strasburgu, Luksemburgu, Maastricht oraz w mniejszych miejscowościach artyści organizują performance oraz warsztaty teatralne z przedstawicielami różnych środowisk (szkół, teatrów, ośrodków kultury, stowarzyszeń), którym John przedstawia powody swojej akcji.

Od 22 września Strefa WolnoSłowa będzie w Brukseli, gdzie przywita Kongijczyka Johna Mpalizę na ostatnim przystanku jego marszu o pokój w Demokratycznej Republice Konga. Alicja Borkowska i Tomasz Gromadka razem z niektórymi uczestnikami warsztatów teatralnych projektu Azyl Warszawa wezmą udział w tworzeniu spektaklu w Théâtre de Poche w Brukseli.

Poniżej fragment materiału wideo z marszu Johna:
http://www.youtube.com/watch?v=RbtvnLfN-xo

Wielki finał odbędzie się w Brukseli, kiedy John zostanie przyjęty przez Parlament Europejski, a artyści zorganizują warsztat w Théâtre de Poche, w dniach 22 – 29 września, otwarty dla wszystkich twórców lokalnych – aktorów, muzyków, tancerzy, twórców sztuki wideo – którzy zechcą wziąć w nim udział oraz dla młodzieży, uchodźców, amatorów (po uprzedniej rozmowie z organizatorami).

29 września w Théâtre de Poche wystawiony zostanie spektakl finalizujący warsztaty, podczas którego wykorzystane zostaną rozmaite teksty, zdjęcia i filmy, zainspirowane marszem.

Wielu artystów, intelektualistów i instytucji europejskich już przyłączyło się do projektu. Jest on relacjonowany przez włoskie Radio RAI 3 oraz poprzez blog na stronie dziennika “Il Corriere della Sera”. Inicjatywę Johna poparli: Kuumba (Belgia), Centre Bruxellois d’Action Interculturelle (Belgia), Transeuropa Festival, Human Rights Nights Film Festival, Uniwersytet w Zurychu i Bolonii, władze prowincji Rzymu, Bolonii i Reggio Emilia, jak również Marco Baliani, Ascanio Celestini, Massimo Marino (dziennikarz), Marianella Sclavi (antropolog), Fanny & Alexander, Alessandra Belledi (dyrektorka Teatro delle Briciole w Parmie), Paolo Jedlowski (socjolog), Ivo Quaranta (antropolog), Matéi Visniec (dramaturg).

Marsz Johna Mpaliza Balagizi można śledzić na bieżąco na jego stronie internetowej - www.peacewalkingman.org.
Patronem marszu jest Senat Republiki Włoskiej.