Warszawa

Akurat w Dzień Dziecka Teatr Dramatyczny zagra ostatnie spektakle "Pippi Pończoszanki" z Dominiką Kluźniak w roli rezolutnej piegowatej Pippi. Obok Kluźniak w spektaklu zobaczymy m.in.: Agatę Kuleszę, Agnieszkę Roszkowską, Agatę Wądróbską, Marcina Dorocińskiego, Piotra Grabowskiego, Waldemara Barwińskiego, Krzysztofa Ogłozę, Sławomira Grzymkowskiego i Krzysztofa Stelmaszyka. Od 1 do 4 czerwca w Teatrze Dramatycznym.

W Teatrze Kamienica 1 czerwca br. o godzinie 12:00 wyruszy premierowy pociąg wyobraźni, który zabierze Małych Widzów do tajemniczego lasu na spotkanie z "Jasiem i Małgosią". "Jaś i Małgosia" wg braci Grimm to trzecia opracowana przez dueat JaHa bajka, z cyklu BAJKI - TWÓRCZE SPOTKANIA Z WYOBRAŹNIĄ. Bohaterowie zabiorą młodych widzów do tajemniczego lasu, w którym odkryją smakowitą chatkę z pierników i poznają jej przebiegłą właścicielkę - Babę Jagę. Spektakl adresowany jest dla Dzieci w wieku od 3 do 8 lat.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkania zatytułowane: "Galerie pełne eksponatów" i "Eksponaty z muzealnych magazynów". Dzieci odkryją tajemnice dawnych portretów i poznają sekrety, które kryją przedmioty używane przez naszych pradziadków. Zajrzą do "Skarbczyka" Matejki, by poznać rodzinę artysty i ciekawostki z życia Mistrza Jana. Podczas spotkania o tajnikach konserwacji dzieci dowiedzą się m.in. do czego służy dublaż, co to jest retusz oraz jaką rolę pełni werniks. Na interaktywne spotkania w galeriach przygotowane z myślą o  dzieciach w każdym wieku Muzeum zaprasza o każdej pełnej godzinie między godz. 10.00–18.00.

W ogrodach Kancelarii Premiera na dzieci czekać będą gry i zabawy, pokazy sprzętu policji i straży pożarnej, miasteczko ruchu drogowego, koncert orkiestry wojskowej, pokazy dogoterapii, szpital polowy Lali i Misia, warsztaty kulinarne i teatralne. Piknik, który odbędzie się w godzinach 10.00-16.00, w ogrodach siedziby szefa rządu w al. Ujazdowskich 1/3.

Poznań

Stary Browar zapowiada na Dzień Dziecka wyjątkowe atrakcje. Na zupełne maluchy (już od 3 miesiąca) czeka wyjątkowa instalacja "Baby Space". Będzie pokazana w Polsce po raz pierwszy (i po raz drugi na świecie). Na starsze dzieci czeka kilkanaście bezpłatnych warsztatów plastycznych – przez kilka dni kilku- i kilkunastolatki będą ozdabiać wielkie litery, które staną w parku Starego Browaru w ramach 19. Biennale Sztuki dla Dziecka. Warsztaty te noszą nazwę "Artfabet – od słowa do słowa” i będą miały wymiar nie tylko artystyczny, ale też edukacyjny.

Kraków

Krakowska filharmonia zaprasza 2 i 3 czerwca na "NADZWYCZAJNE KONCERTY Z OKAZJI DNIA DZIECKA", który zakończą sezon spotkań muzycznych. Tym razem Dziadek Rytmus (Sławomir Rokita) zaprosi dzieci do przydomowego ogródka i opowie niezwykłą historię pt. „Piotruś i wilk”. Do tejże opowiastki znakomity kompozytor Sergiusz Prokofiew napisał muzykę, tworząc w ten sposób dzieło symfoniczne jedyne w swoim rodzaju. Zapraszamy w niedzielę, 2 czerwca o godz.11.00 i 13.00 oraz w poniedziałek, 3 czerwca o godz.9.00, 11.00 i 13.00.

Katowice

Muzeum Śląskie zaprasza dzieci 1 czerwca do gmachu przy al. W. Korfantego 3 na warsztaty plastyczne zorganizowane w ramach Dnia Dziecka, podczas których poznamy "Muzea świata". W czasie spotkania dzieci obejrzą zdjęcia muzeów, których siedziby są ikonami nowoczesnej architektury. Będą się zastanawiać się nad tym, jakie powinno być muzeum, aby było miejscem przyjaznym, ciekawym, do którego chętnie przyjdą. Nie lada gratką będzie możliwość zaprojektowania własnego budynku muzealnego, do którego dziecko wybierze eksponaty. Początek zajęć o godz. 12.00 dla dzieci w wieku 6-13 lat.