Pomysłodawca i organizator festiwalu Jan A.P. Kaczmarek wyjaśnia, że Yoko Ono, która gościła już wcześniej w Polsce, wystąpi na pierwszym koncercie w naszym kraju. Żona Johna Lennona odbierze także nagrodę "Glocal Hero Award", która "przyznawana jest osobom, której działania mają charakter globalny, ale jednocześnie skupiają się na miejscu, w którym żyją". W poprzednich latach nagrody te odebrali duński naukowiec Bjorn Lomborg (2011) oraz Elżbieta i Krzysztof Pendereccy (2012).

Reklama

Jan A.P. Kaczmarek zaznacza, że na tegoroczne filmy można oglądać w ramach 21 sekcji, między innymi: Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Docs, Kino Drogi, Sundance na Transatlantyku, Nowe Kino Niemieckie czy Kino Klasy B.

Jedną z największych atrakcji imprezy ma być sekcja kulinarna. Po każdym z 5 pokazywanych filmów odbędzie się kolacja przygotowana przez specjalnych kucharzy. Nad całością czuwa Thomas Struck, reżyser pomysłodawca kulinarnej sekcji na festiwalu filmowym w Berlinie. Kino, podobnie jak jedzenie dotyczy ludzkich wartości, więc są świetnym połączeniem. Sposób w jaki produkujemy jedzenie ma duży wpływ na środowisko, o czym zapominamy, ponieważ żyjemy w świecie hitów, przebojów i rozrywki. Spróbujemy pokazać alternatywę dla tego rodzaju konsumpcji - twierdzi Thomas Struck.

Festiwal odbywa się po raz trzeci. Ubiegłoroczna impreza zgromadziła blisko 41 tysięcy osób. W tym roku zaczyna się 2 i potrwa do 9 sierpnia.