Polish Film Festiwal w Londynie (organizatorzy celowo zamienili literę "v" w słowie "festival" na polskie "w") ma już sześć lat. W tym roku pojawi się w nowej, nieco odświeżonej formie.

Reklama

Organizatorzy szczycą się, że w tym roku festiwal będzie miał silną, rozpoznawalną markę, także dzięki współpracującym z nim artystom - grafikom i filmowcom. Nawiązujący do tradycyjnej szkoły polskiego plakatu afisz zaprojektował świetny polski grafik i ilustrator, Andrzej Klimowski, który od wielu lat kieruje w Londynie Wydziałem Ilustracji Royal College of Art. A kinowy zwiastun, który będzie otwierał każdą projekcję "Kinoteki", przygotowali kultowi twórcy filmu animowanego, amerykańscy bracia-bliźniacy, Stephen i Timothy Quay.

"Celowo, o wyreżyserowanie zwiastuna poprosiliśmy właśnie ich" - wyjaśnia Marlena Łukasik, dyrektor festiwalu. "Bracia Quay od lat fascynują się twórczością polskich artystów, m.in. Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy czy Brunona Schulza. Oni w głębi duszy czują się Polakami, i dlatego ich krótki film jest bardzo polski" - dodaje dyrektor.

Największą atrakcją festiwalu będzie z pewnością brytyjska premiera "Katynia" Andrzeja Wajdy, która odbędzie się 22 kwietnia w najbardziej prestiżowym londyńskim kinie - BFI Southbank. Po premierze reżyser udzieli dziennikowi "The Guardian" specjalnego publicznego wywiadu.

Festiwal rozpocznie się pokazem "Korowodu" Jerzego Stuhra, filmu nagrodzonego na festiwalu w Gdyni za scenariusz. Przez kolejne dni festiwalu będzie można zobaczyć najlepsze filmy Andrzeja Wajdy i Jerzego Kawalerowicza, polską awangardę z lat 70., oraz wystawę prac Andrzeja Klimowskiego. Pojawi się, także młode polskie kino, a wraz z nim ciekawe produkcje dokumentalne i fabularne, m.in. "Wino truskawkowe" Andrzeja Barańskiego, "A czego tu się bać" Małgorzaty Szumowskiej, czy baśniowe "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki.

W centrum artystycznym "The Barbican" odbędzie się też specjalne spotkanie pt. "Cenzura jako siła kreatywna", na którym Andrzej Wajda, oraz dwóch innych zdobywców Oscarów: Istvan Szabo i Jirzi Menzel opowiedzą o wpływie ustroju politycznego na rozwój ich twórczości.

Festiwal "Kinoteka" trwać będzie do 30 maja. Pełny repertuar znajduje się na stronie www.kinoteka.org.uk.