Film braci Coenów zainauguruje Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się 27 sierpnia. Nie zdecydowano jeszcze, czy film Coenów zostanie zakwalifikowany do części konkursowej. Ostatnim obrazem reżyserów, prezentowanym na Lido, było "Okrucieństwo nie do przyjęcia" z George’em Clooneyem i Catherine Zeta-Jones w rolach głównych. Obraz zaprezentowano poza konkursem w 2003 r.

Reklama

"Zniszczyć po przeczytaniu”, którego oryginalny tytuł brzmi po prostu "Burn", opowiada historię o zwolnionym z funkcji agencie CIA (w tę rolę wcielił się John Malkovich), którego pamiętniki dostają się w niepowołane ręce. Coenowie nie tylko wyreżyserowali film, ale też napisali do niego scenariusz.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w tym roku po raz 65. Impreza uchodzi za najstarszy festiwal poświęcony sztuce filmowej na świecie i organizowany jest w ramach Międzynarodowego Biennale w Wenecji.

Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1932 r. Założeniem ogranizatorów imprezy jest promocja międzynarodowego kina w różnych aspektach - artystycznym, rozrywkowym i komercyjnym. Nad tegoroczną edycją pieczę będzie sprawował Marco Mueller, w składzie jury selekcjonującego filmy znajdą się natomiast Violetta Bellocchio, Paolo Bertolin i Marie-Pierre Duhamel.