A w stolicy przygotowano najwięcej atrakcji. W Muzeum Przemysłu, które juz niebawem zostanie wyrzucone ze swojej siedziby przez spółkę związana z Lwem Rywinem, można było asystować przy wypalaniu w piecu glinianego modelu kultowego motocykla Sokół 600. Z kolei Muzeum Powstania Warszawskiego zaproponowało rowerową grę miejską śladami "Przewodnika po Warszawie"wydanego w 1938 roku. Po raz pierwszy nocą można było zwiedzić też stołeczne Filtry.

Reklama

A co mogli zwiedzić mieszkańcy innych miast Polski? Muzeum Narodowe we Wrocławiu otworzyło swój skarbiec z arcydziełami sztuki złotniczej. W Radomiu Noc Muzeów upłynęła pod znakiem kultury polskich Romów, w Olsztynie pod znakiem Józefa Piłsudskiego. W Białymstoku chętni mogli wziąć udział w zajęciach ze składania papieru zgodnie z regułami sztuki origami. W Słusku pojawił się duch Witkacego. W Rzeszowie wystąpili uzbrojeni po zęby Wikingowie, Słowianie, japońscy piechurzy oraz pacyfista Grzegorz Turnau.

Wszystkie imprezy zaczęły się w sobotę o godzinie 19, a zakończyły godzinę po północy. W całej Europie było otwartych ponad 2 tysiące muzeów i galerii.