"Brzydula" będzie opowieścią o losach dziewczyny z fikcyjnego miasteczka Rysiów pod Warszawą, która próbuje się odnależć wśród stołecznych snobów i pracoholików. Pierwsze odcinki zostaną wyemitowane we wrześniu. W roli głównej - Uli Cieplak - występuje Julia Kamińska, znana z niezbyt udanych seriali "Barwy szczęścia", "Ja wam pokażę" i "Dylematu 5". Jej ojca gra Marek Włodarczyk ("Kryminalni").

Światowa kariera telewizyjnego brzydkiego kaczątka zaczęła się od kolumbijskiej telenoweli "Yo Soy Betty, La Fea" z 1999 roku. Na potrzeby amerykańskiego rynku zaadaptowała ją Salma Hayek. "Brzydula Betty" jako opowieść o zderzeniu dwóch światów -zmanierowanych Jankesów z Manhattanu i zakompleksionych Meksykanów z Queens zawojowała Amerykę. Odtwórczyni tytułowej roli - America Ferrera, zgarnęła bodaj wszystkie branżowe nagrody, na czele ze Złotym Globem.

Prawa do emisji w Polsce "Brzyduli Betty", kupiła publiczna telewizja. Nie był to jednak strzał w dziesiątkę. Serial, emitowany w TVP 2 oglądało średnio marne półtora miliona widzów. TVN wybrał inne rozwiązanie. Na targach telewizyjnych w Cannes stacja Piotra Waltera kupiła od Kolumbijczyków prawa do formatu, czyli do nakręcenia własnej wersji.

Wcześniej na ten sam pomysł wpadli Chorwaci, Czesi, Niemcy, Portugalczycy, Hiszpanie, Grecy, Rosjanie i Turcy. Własne wersje "Yo Soy Betty, La Fea" wyprodukowały też Izrael,Indie, Meksyk, Chiny, Wietnam i Filipiny. Wersja arabska ma być zrealizowana w Dubaju. Zbliża się lato, może by tak w którymś z kurortów urządzić festiwal seriali o poczciwej brzyduli ?

Reklama