"To wielka dla mnie chwila. Bardzo się cieszę, że pierwszy w Polsce pomnik mego męża tak wygląda" - powiedziała podczas uroczystości Magdalena Zawadzka. Podkreśliła, że jej mąż "zawsze kpił z zadęcia i sztucznych ceremonii", był człowiekiem skromnym i dowcipnym.

"Siadywał na ławeczkach, ludzie się do niego przysiadali i rozmawiał z nimi. Dlatego cieszę się, że siedzi na ławeczce, na deptaku, gdzie koło niego będą mogli przysiąść ludzie i w związku z tym nigdy nie będzie sam" - zaznaczyła.

Organizatorzy Festiwalu Gala Gwiazd w Międzyzdrojach zgodnie podkreślali, że uroczystość odsłonięcia ławki Gustawa Holoubka jest najważniejszym wydarzeniem trwającej od wtorku w tym kurorcie imprezy. W uroczystości obok Magdaleny Zawadzkiej uczestniczył syn aktora Jan Holoubek. Autorem dzieła jest młody artysta Michał Selerowski.

Na poprzedzającym uroczystość spotkaniu z sympatykami Zawadzka dziękowała za wyrazy sympatii, z którymi spotyka się na co dzień. Licznie zgromadzonej publiczności opowiadała anegdoty z 35- letniego małżeństwa ze zmarłym w marcu Gustawem Holoubkiem.

Uzupełnieniem uroczystości odsłonięcia pomnika będzie wieczorna projekcja filmowej impresji dokumentalnej Jana Holoubka pt. "Słońce i cień". Ten nietypowy dokument o ojcu autora i Tadeuszu Konwickim uchodzi za testament artystyczny Holoubka.

Przez cztery festiwalowe dni publiczność ma okazję uczestniczyć w pokazach filmów w plażowej scenerii, koncertach i spektaklach, a także - co niezmiennie cieszy się w Międzyzdrojach wyjątkowym powodzeniem - w spotkaniach z gwiazdami filmu, teatru i najpopularniejszych telewizyjnych seriali. W tym roku Międzyzdroje goszczą około stu artystów.