Niestety, niezidentyfikowany obiekt z pozaziemską cywilizacją nie miał nic wspólnego. Była to jedynie światowa premiera projektu artystycznego amerykańskiego artysty Petera Coffina "Bez tytułu (UFO)", pokazana w ramach tegorocznego Festiwalu Gwiazd odbywającego się w Gdańsku.

Coffin planuje zrealizować kolejne edycje tego projektu jeszcze w kilku miejscach na świecie, m.in. w Brasilii, Marfie (Teksas, USA) i na Bermudach. Natomiast dokumentacja fotograficzna z gdańskiej premiery zostanie zaprezentowana na odbywającym się w tym roku we Włoszech biennale Manifesta 7.

Peter Coffin urodził się w 1972 r. w Berkeley w Kalifornii. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest autorem instalacji przestrzennych, prac wideo, rzeźb kinetycznych i instalacji dźwiękowych. W swojej twórczości często odwołuje się do tematyki New Age i podświadomości. Projekt "UFO 2008" jest pierwszą prezentacją twórczości Coffina w Polsce.

W ramach Festiwalu Gwiazd wcześniej w Archikatedrze w Oliwie odbył się koncert urodzinowy wybitnego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego. Wykonany został utwór "Siedem Bram Jerozolimy". Podczas koncertu artysta przekazał Prezydentowi Lechowi Wałęsie specjalnie napisaną fanfarę dla Europejskiego Centrum Solidarności.