Isaac Hayes często grywał w filmach. Polscy widzowie znają go z roli Księcia w "Ucieczce z Nowego z Jorku" Johna Carpentera. W latach 1998 - 2006 użyczał głosu szkolnemu kucharzowi Chefowi z animowanego serialu "South Park". Zrezygnował, gdy w jednym z odcinków wyszydzono scjentyzm, którego był gorliwym wyznawcą. W odpowiedzi autorzy serialu uśmiercili Chefa.

Reklama

Dla Amerykanów Isaac Hayes był jednak przez wszystkim muzykiem. Urodzony w biednej rodzinie, karierę zawdzieczał wyłącznie własnemu talentowi. Początkowo komponował i aranżował piosenki dla innych wykonawców. Jako pianista i saksofonista wspierał między innymi Otisa Reddinga. Pierwszy solowy album nagrał w 1967 roku, ale dopiero kolejny, "Hot Buttered Soul", uczynił z niego gwiazdę.

W 1971 Hayes skomponował muzyczny temat do kryminału "Shaft", za który dostał Oscara i nagrodę Grammy. Kolejną otrzymał rok później za tutułowy utwór z płyty "Black Moses". Odtąd tytułowany był przez fanów Czarnym Mojżeszem. Stworzył własną odmianę soulu, łącząc melodeklamacje z orkiestrowym akompaniamentem. Wywarł też wielki wpływ na amerykańską muzykę disco i hip-hop.

Po wizycie w Ghanie w 1992 roku stał się wielkim orędownikiem współpracy Murzynów z obu stron Atlantyku. Dziesięć lat później został wybrany do panteonu muzeum "Rock and Roll Hall of Fame". O młodej generacji muzyków nie miał najwyższego mniemania. "Oni stoją na naszych ramionach. Niektórzy z nich są pozbawieni wyobraźni i za dużo ze mnie samplują" - powiedział w jednym z wywiadów.