Le Petit Nicolas zrazu był postacią rysunkową, potem stał się bohaterem opowiadań, cyklicznie drukowanych na łamach prasy, by wreszcie w wersji książkowej stać się jednym z eskportowych przebojów francuskiej literatury. Jego ojcami byli współtwórca "Asteriksa" Rene Goscinny i rysownik Jean-Jacques Sempe. Książki o Mikołajku rozeszły się na świecie w ponad 10 milionach egzemplarzy.

Reklama

Ekranizację opowieści o małym urwipołciu, jego karykaturalnej rodzince oraz kolegach: wiecznie głodnym Alceście, pomysłowym Rufusie i rozrabiace Euzebiuszu blokowali dotąd właściciele praw autorskich. Ustąpili dopiero po uzyskaniu zapewnienia, że film będzie dokładnym odwzorowaniem literackiego oryginału. Odtwórca głównej roli - 9-letni Maxime Godard - został wybrany spośród setek kandydatów uczestniczących w castingu. Na ekranie, tak jak na rysunkach Sempego, ubrany będzie w szkolny strój z początku lat 60. - ciemną marynarkę, spodenki oraz czerwony krawat.

Film, w reżyserii Laurenta Tirarda, wejdzie na ekrany kin we wrześniu przyszłego roku, kiedy "Le Petit Nicolas" będzie obchodził swoje 50. urodziny. W tym samym czasie Mikołajek pojawi się także w cyklu krótkich filmów animowanych, emitowanych przez francuską telewizję M6. Według zapowiedzi producentów serial trafi też do wielu innych krajów, w tym także do Polski.