Krzysztof Zaleski na dużym ekranie zadebiutował w roku 1974 epizodem w filmie "Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem" w reżyserii Stanisława Latałły. Pamiętamy go z występów w "Matce Królów", "Kochankach mojej mamy" i serialu "Zmiennicy". Role w "Indeksie", "Głosach", "Gorączce" i "Dziecinnych pytaniach" uczyniły Zaleskiego jednym z najważniejszych aktorów tak zwanego kina moralnego niepokoju. Został za nie nagrodzony na festiwalu w Gdańsku w roku 1981. Często współtworzył dialogi w filmach, w których grał.

Reklama

Urodził się 3 września 1948 roku w Świętochłowicach. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Był także absolwentem Wydziału Reżyserii stołecznej PWST. Był przede wszystkim człowiekiem teatru. Rozumiał go w sposób tradycyjny. "Żyjemy w czasach, kiedy teatr zagubił się. Coraz częściej bywa manifestacją poglądów na seksualność albo aktem neurotycznej histerii, co jest mi całkowicie obce" - powiedział w jednym z wywiadów.

Po ukończeniu studiów Zalewski współpracował z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie reżyserował "Świecznik Musseta" (1979), "Smoka Szwarca" (1983), "Mahagonny Brechta/Weilla" (1982), "Ślub Gombrowicza" (1983), "Niech no tylko zakwitną jabłonie" (1984).

W roku 1983 dokonał adaptacji i wyreżyserował sztukę "Księdza Marka" Juliusza Słowackiego. Współpracując od 1988 roku z Teatrem Ateneum, wyreżyserował "Skąpca" Moliera, "Dwie sceny miłosne" wg Oscara Wilde'a i Antoniego Czechowa, "Rewizora" Mikołaja Gogola oraz "Pan Inspektor przyszedł" J. B. Priestleya.

Dla Teatru Muzycznego "Roma" zrealizował spektakl "Cohen". We współpracy z Teatrem Telewizji wyreżyserował "Sprawę Stawrogina" wg Fiodora Dostojewskiego, "Cyrano de Bergeraca" Edmonda Rostanda, "Chińską kokainę" Michaiła Bułhakowa, "Już tylko sen" Eustachego Rylskiego, "Rysę" Pawła Mossakowskiego i "Parady" Jana Potockiego. Reżyserował także recitale i koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Krzysztof Zaleski był wykładowcą na warszawskiej PWST, a w latach 1987-1990 prodziekanem Wydziału Reżyserii. Da lata temu przyjął stanowisko głównego reżysera Teatru Polskiego Radia. Od roku pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego programu 2 Polskiego Radia. Był mężem aktorki Marii Pakulnis.