Członkowie grupu Sabaton mają trzy pasje - heavy metal, militaria i historię. Swój pobyt w Polsce rozpoczęli od wizyty w... Wiźnie. Złożyli tam kwiaty przed pomnikiem polskich bohaterów, którzy zginęli, odpierając atak niemieckich wojsk. Świadkowie walk, raczej niesłuchający metalu, z dumą poklepywali muzyków i dziękowali im za piosenkę o "tamtych, trudnych dniach".

Reklama

p

Sabaton gra power metal. W muzyce zespołu gitarowe riffy przeplatają się tekstami dotyczącymi historii. To nisko nastrojone instrumenty, szybkie tempo nadawane przez perkusję i bardzo wyraźny wokal. Tu nie ma miejsca na charczenie, którego nie można zrozumieć. Tu słowa i treść są naprawdę ważne.

W obronie Wizny szwedzkich metalowców ujęła przede wszystkim odwaga polskich żołnierzy. To polscy fani podsunęli muzykom ten temat. Szwedzi ogłosili konkurs na piosenkę o poświęceniu i honorze żołnierzy. Zgłosił się do nich Paweł Sowiński - student Politechniki Wrocławskiej. Zaproponował piosenkę o Wiźnie. Chwyciło.

Szwedzi byli zachwyceni tym, że polscy żołnierze walczyli wbrew jakiejkolwiek logice - w imię własnego honoru - i że stawili czoła zdecydowanie silniejszemu wrogowi - tak jak 300 Spartan, którzy bronili się w Termopilach przed Persami. "Tak spokojnie jest przed burzą, oczekując na rozkazy, kilku zostało wybranych, by zmierzyć się z niezliczonym wrogiem" - śpiewa wokalista Joakim Brodén w piosence "40:1".

"40 do 1" to stosunek poległych - tylu Niemców miało przypadać na jednego zabitego polskiego żołnierza. Co prawda historycy nie potwierdzają tej wersji, ale faktem pozostaje, że 720 Polaków przez trzy dni odpierało w Wiźnie atak 42 tys. Niemców.

Teledysk przygotowany przez polskich fanów obejrzało w sieci już ponad 900 tys. internautów. Komentarze są jednoznaczne. "Respekt dla tych ludzi za przesłanie i podarowanie szansy, by świat dowiedział się czegoś więcej o Polsce i jej sytuacji podczas II wojny światowej! DZIĘKI!" - napisała fanka o nicku "laurusssssia".

Bilety na polskie koncerty szwedzkiej grupy rozchodzą się jak świeże bułeczki. Sabaton zagra dziś w klubie Firlej we Wrocławiu, a jutro w klubie Studio w Krakowie.