Nagrodzony Grand Prix dokument powstał dzięki kooperacji dziennikarzy z Korei Południowej i Wielkiej Brytanii: Lee Harkjoon i Olenki Frenkel. "Jury było zgodne w swojej decyzji, doceniając najwyższe standardy zarówno dziennikarskie, jak i ludzkie zaangażowanie w reportaż. Zapierające dech obrazy nadają wymiar osobisty sprawie cierpienia ludzi w Korei Północnej" - uzasadniło werdykt jurorzy.

Reklama

Wyróżnienie w kategorii reportaż społeczny przyznano obrazowi "Wykupić życie" Moniki Nawrot z TVP. "To pozornie zwykła historia, która stała się niezwykłą opowieścią, o walce babci o życie chorego na białaczkę wnuka. Codzienne zmagania <słabej> kobiety z losem i otaczającą obojętnością pokazują siłę miłości, a jednocześnie mogą obudzić w widzu większą wrażliwość na problemy innych" - podkreśliło jury.

>>> W Polsce reportaż cieszy się powodzeniem

Wyróżnienie w kategorii reportaż śledczy otrzymał Krzysztof Spiechowicz z TVN za dokument pt. "Tajemnice śmierci Jaroszewiczów". Wyróżnienia specjalne przyznano obrazom "Journey Through Hell" Daniela GrandclÚment'a (Francja) i "Duże zwierzę na spacerze" Joanny Jaworskiej z TVP.

W konkursie startowało 31 obrazów z USA, Islandii, Australii, Belgii, Francji, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Polski, wyselekcjonowane z ponad dwustu zgłoszeń. W programie imprezy znalazły się także premiery i pokazy specjalne, sekcja filmów dokumentalnych "Zrozumieć innego", reportaże radiowe, konkurs młodych talentów, dyskusje, wystawy, warsztaty i koncerty.

Festiwal zorganizowano po raz piąty i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Widownia Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie prezentowano reportaże, była wypełniona po brzegi.