Na szczęście od bez mała dekady poetyka utworów Grimmów trafia i do naszej wrażliwości, i baśnie przeżywają u nas prawdziwy renesans. W kolekcji DZIENNIKA najmłodsi znajdą najbardziej znane utwory braci Jacoba i Wilhelma, które zakorzenione są już od prawie dwóch stuleci w europejskiej tradycji. Do kolekcji dołączona jest płyta, na której baśnie czyta Steffen Moeller.

Literatura dziecięca byłaby dużo uboższa bez tajemniczego, pełnego grozy i symboliki świata Grimmów. Spotkamy na stronach tej książeczki Czerwonego Kapturka, kochające się rodzeństwo Jasia i Małgosię, królewnę Śnieżkę i pracowitego Kopciuszka marzącego o wielkim balu. Razem z bohaterami mali czytelnicy będą odkrywać fundamentalne dla naszej kultury historie, z których wiele opiera się na archetypowych skojarzeniach, ważnych dla prawidłowego rozwoju psychologii dziecka.

O baśniach tych, przez lata pieczołowicie zbieranych przez autorów po niemieckich wsiach i miasteczkach, a następnie opracowywanych, mówiło się niejednokrotnie, że są zbyt okrutne i dosłowne dla najmłodszych. Faktycznie, prócz opartej na ludowym stylu urokliwej narracji, wyróżnia je okrucieństwo przywoływanych zdarzeń i bohaterów. Ale też uderza poetycka wrażliwość, która sprawia, że utwory Grimmów mają uniwersalne przesłanie również dla dorosłych czytelników.

O tych istotnych dla kształtowania wyobraźni dziecka elementach mówi historyk literatury dziecięcej, dr Grzegorz Leszczyński: "Świat ludzkiego życia to świat ciągłych zagrożeń, zmagania się z przeciwnościami losu i cierpieniem. Dopiero na świadomości bólu istnienia rodzi się prawdziwy heroizm i takie przesłanie płynie z baśni Grimmów. Warto dzieci od początku uwrażliwiać na prawdziwe zło i prawdziwe dobro, które odnajdziemy właśnie na tych stronach".

Uwaga! konkurs plastyczny pt "Moja ulubiona baśń braci Grimm".

Zachęć dziecko, aby narysowało pracę plastyczną na temat "Moja ulubiona baśń braci Grimm". Wyślij pracę do 15 grudnia na adres: Axel Springer Polska Sp. z o.o. ul. Domaniewska 52, 02-672 Warszawa z dopiskiem "Konkurs plastyczny DZIENNIKA" z adresem zwrotnym.

Dziesięć najciekawszych prac zostanie nagrodzonych książką "Najpiękniejsze baśnie braci Grimm" z autografem Steffena Möllera!

Życzymy powodzenia.

Przeczytaj regulamin konkursu