O przeniesieniu na duży ekran popularnego w latach 60. i 70. serialu, liczącego ponad 1200 odcinków, mówiło się od dawna. Jednak dopiero teraz producent Richard D. Zanuck, współpracujący z Burtonem m.in. przy „Planecie małp” i „Sweeney Toddzie”, ostatecznie potwierdził plany reżysera. Autorem scenariusza pełnometrażowego „Dark Shadows” zostanie inny człowiek Burtona, John August („Charlie i fabryka czekolady”).

Wampirze emploi to nie pierwsza demoniczna rola w dorobku Johnny'ego Deppa. Aktor czuje się jak ryba w wodzie w rolach kostiumowych, wymagających znacznej charakteryzacji i u Burtona grywa najczęściej postaci demoniczne, niejednoznaczne, mroczne. Galerię podobnych bohaterów otwiera „Edward Nożycoręki” (1990). Potem byli m.in. Ed Wood (1994), Willie Wonka ("Charlie i fabryka czekolady") czy ostatnio Sweeney Todd ("Demoniczny golibroda z Fleet Street").

Na tym nie koniec współpracy: zgrany duet filmowców właśnie pracuje nad adaptacją disneyowskiego, animowanego przeboju z 1951 roku, „Alicją w Krainie Czarów", której premierę zaplanowano w 2010 r. Johnny Depp pojawi się w filmie jako Szalony Kapelusznik.