Na szczęście coraz częściej polscy dystrybutorzy sięgają po filmową klasykę, czego dowodem jest choćby elegancko wydany zestaw dzieł Bunuela (m.in. "Dyskretny urok burżuazji” i "Widmo wolności”), czy seria pozycji kina rosyjskiego i sowieckiego (tu ukazały się m.in. "Iwan Groźny”, "Moskwa nie wierzy łzom” i "Lecą żurawie”).

Reklama

Część wydań to atrakcyjne gadżety dla kolekcjonerów - tu wygrywa specjalna edycja "Wanted”, zapakowana w plastikowe pudełko przestrzelone pociskiem. Sam film nie jest arcydziełem, ale zamieszczone na płytach dodatki zapewniają sporo dobrej zabawy.

Podobnie jest w przypadku "Mrocznego rycerza” (który swoją drogą jest jednym z najważniejszych filmów popularnych ostatniej dekady) i czwartej części "Indiany Jonesa”.

Wreszcie też dystrybutorzy zaczęli poważnie traktować polskie kino - dowodem niech będzie box filmów Agnieszki Holland i podobny zestaw z dziełami Jerzego Skolimowskiego, ale również wznowienie klasycznych komedii Barei, Piwowskiego i Machulskiego. Niby wszyscy je dobrze znamy, ale nowe wydania zostały wzbogacone o interesujące bonusy i - nareszcie! - polskie napisy dla niesłyszących i angielskie tłumaczenie. To dobry krok w stronę cywilizacji.

Listę zamyka oscarowy film braci Coen - wydanie DVD zwyczajne, ale to najważniejszy i najlepszy obraz, jaki trafił w tym roku do polskich kin.

Tylko jakim cudem dystrybutor kinowy przegapił wybitny film Kennetha Branagha "Pojedynek", z wielkimi rolami Michaela Caine'a i Jude'a Law? Dobrze, że przynajmniej można go obejrzeć w zaciszu domowego kina.

1. Box filmów Luisa Bunuela
2. Pojedynek, reż. Kenneth Branagh
3. Box filmów Agnieszki Holland
4. Casablanca, reż. Michael Curtiz (wydanie kolekcjonerskie)
5. Mroczny rycerz, reż. Christopher Nolan
6. Wanted. Ścigani, reż. Timur Bekmambetov (wydanie kolekcjonerskie)
7. Kolekcja klasyki kina rosyjskiego i radzieckiego
8. Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, reż. Steven Spielberg (wydanie kolekcjonerskie)
9. Klasyka polskiej komedii (Miś, Rejs, Seksmisja)
10. To nie jest kraj dla starych ludzi, reż. Joel i Ethan Coen