Gośćmi inauguracji Roku Grotowskiego będą m.in.: Peter Brook – światowej sławy reżyser teatralny, który na specjalnym spotkaniu z publicznością opowie o swojej twórczej przyjaźni z Jerzym Grotowskim. Przybędą także: antropolog kultury prof. Richard Schechner, oraz Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium oraz żyjący jeszcze aktorzy tego słynnego teatru – Rena Mirecka i Zygmunt Molik .

Pokazana zostanie unikalna dokumentacja ostatniej pracy teatralnej Jerzego Grotowskiego, "Apocalypsis cum figuris" na fotografiach Maurizia Buscarino, który na osobiste zaproszenie Grotowskiego, sfotografował w 1979 roku próby i spektakl w Mediolanie.

Będzie można obejrzeć film Krzysztofa Domagalika "Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki... ”. Na specjalnym koncercie "Songs for Grot” wystąpią także baulowie – wędrowni śpiewacy z Bengalu, z którymi Grotowski współpracował podczas swojego pobytu na Dalekim Wschodzie. Ważnym wydarzeniem będzie również trzydniowa konferencja "Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia".

Rozpoczynający się dzisiaj cykl imprez, to dopiero początek licznych wydarzeń, które będą odbywały przez cały rok nie tylko we Wrocławiu. Specjalne wystawy i konferencje poświęcone Grotowskiemu odbędą się m.in.: w Krakowie, Rzymie, Paryżu i Londynie.

Na przełomie marca i kwietnia we Wrocłąwiu zostaną wręczone Europejskie Nagrody Teatralne, połączone z prezentacją spektakli laureatów. To prestiżowe wyróżnienie otrzyma miedzy innymi Krystian Lupa. Ale prawdziwa teatralna uczta czeka nas w czerwcu, kiedy to we Wrocławiu odbędzie się dwutygodniowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny ŚWIAT MIEJSCEM PRAWDY, na którym wystąpią teatry z całego świata. Będzie można obejrzeć spektakle m.in.: Petera Brooka, Piny Bausch, Eugenio Barby, Krystiana Lupy i Krzysztof a Warlikowskiego.