Brit Awards rozdano dziś w Londynie. Jury rozdzieliło wyróżnienia między artystów brytyjskich oraz międzynarodowych w 14 kategoriach.

>>> Obejrzyj zdjęcia z gali wręczenia Brit Awards 2009

Trzema nagrodami Duffy potwierdziła swoją klasę i muzyczną jakość, docenioną także podczas tegorocznych Grammy (statuetka dla Najlepszego Albumu Pop). Dodatkowo wyróżnienie od jurorów dla Najlepszego Producenta powędrowało do Bernarda Butlera, który czuwał nad wydaniem jej krążka, "Rockferry".

Drugimi w kolejności, jeśli chodzi o liczbę otrzymanych wyróżnień, byli Amerykanie z zespołu Kings Of Leon (2 nagrody - dla najlepszego zespołu międzynarodowego i najlepszego międzynarodowego albumu). (przypominamy, że zarówno Duffy jak i Kings of Leon zagrają w tym roku w Polsce na Open'erze)

Najlepszym brytyjskim zespołem okrzyknięto Elbow, najlepszym brytyjskim wokalistą - Paula Wellera. Ten ostatni nie zjawił się na ceremonii, przekazując swoje podziękowania za pośrednictwem nagranego wcześniej wideo.

Najlepszymi wokalistami niebrytyjskimi uznano rapera Kanye Westa oraz wykonawczynię jednego z największych przebojów ubiegłego roku "I Kissed a Girl", Katy Perry. Odbierając statuetkę dla najlepszej wokalistki międzynarodowej Katy Perry przyznała, że przyjechała do Londynu pomimo kiepskiego stanu zdrowia. - Jestem chora, ale powiedziano mi, że powinnam zjawić się na dzisiejszej gali, bo może zdarzyć się coś niezwykłego - mówiła.

Najwięksi przegrani Brits 2009 to nominowana trzykrotnie piosenkarka Adele (debiut roku według jurorów Grammy) oraz zespół Chrisa Martina (cztery nominacje). Muzykom z Coldplay nie udało się zdobyć statuetki ani dla najlepszego zespołu, ani za najlepszy singiel, ani za najlepszy album. Nawet w kategorii popisów scenicznych młody zespół został pokonany przez weteranów sceny z Iron Maiden.- Nie dokonalibyśmy tego, gdyby nie nasi fani - przekonywał lider legendarnej grupy heavymetalowej, Bruce Dickinson. - To dzięki nim zespół ciągle żyje.

Nie zabrakło podczas gali występów gwiazd. Uroczystość rozpoczął spektakularny występ zespołu U2, który zaprezentował utwór "Get On Your Boots" z mającego wkrótce się ukazać albumu "No Line On The Horizon". W wielkim finale wystąpili natomiast Pet Shop Boys, laureaci tegorocznej nagrody specjalnej. Na scenie towarzyszyła im Lady Gaga w stroju z porcelany oraz Barndon Flowers z The Killers.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oto pełna lista tegorocznych zwycięzców:

p

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Płyty Duffy do nabycia na LITERIA.pl >>>