Zdecydowanie miejscem największych "pośmiertnych" pielgrzymek jest cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu, gdzie obok Fryderyka Chopina i Edith Piaf spoczywa ciało lidera The Doors, Jima Morrisona (1943-1971). Na tym ogromnym cmentarzu drogę do jego grobu wskazują strzałki namalowane przez fanów i... zapach trawki.

Setki tysięcy turystów odwiedza rocznie miejsce, gdzie pochowany został Elvis Presley (1935-1977). Jego posiadłość Graceland w Memphis dzięki temu stale przynosi ogromny dochód. Po zapleniu świeczki na grobie w miejscowym sklepiku można zaopatrzyć się w mnóstwo gadżetów związanych z królem rock n' rolla: począwszy od koszulek, a na skarpetkach z podobizną Elvisa skończywszy.

Cmentarz Westwood w Los Angeles to kolejne miejsce pielgrzymek. Zbierają się na nim fani najseksowniejszej kobiety XX wieku, Marilyn Monroe (1926-1962). Miejsce obok wykupiła sobie Madonna, szef "Playboya" Hugh Hefner i Britney Spears. Marilyn przed śmiercią zwierzyła się, że chciałaby, żeby na jej grobie wyryto napis "Tu leży Marilyn Monroe, 95-57-90". Niestety jej życzenie nie zostało spełnione.

Śmierć tych ikon popkultury zdruzgotała miliony >>>

Równie skromny jak boskiej Marilyn grób ma "buntownik bez powodu", James Dean (1931-1955). Jego wielbicieli można spotkać w Fairmount, niedaleko farmy, na której się urodził, w stanie Indiana. Miejscem kultu jest też odcinek autostrady, gdzie aktor zginął w wypadku samochodowym. Stoi tam aluminiowy postument ufundowany przez japońskiego fana. W pobliskiej miejscowości Cholame znajduje się restauracja, w której spotykają się wielbiciele aktora.

Fani hobbitów, elfów, trolli i innych bohaterów sagi o pierścieniu dającym władzę nad całym Śródziemiem spotykają się przy grobie autora "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena (1892-1973). Na Wolvercote Cemetery w Oxfordzie leży wraz z żoną Edith.


W Polsce celem pielgrzymek tysięcy fanów jest Tyski Cmentarz Komunalny w dzielnicy Wartogłowiec, gdzie leży lider Dżemu Ryszard Riedel (1956-1994). Żeby odciągnąć rzesze miłośników Riedla od koczowania na cmentarzu co roku organizowany jest Festiwal "Ku przestrodze" jego imienia. W tym roku odbędzie się 24-25 lipca.

Są jednak i takie miejsca spoczynku, do których pielgrzymka jest niemożliwa. Prochy Janis Joplin rozrzucono nad Pacyfikiem. Lider Nirvany Kurt Cobain spoczywa... w rzece Wishkah w Waszyngtonie, a Freddie Mercury z grupy Queen w Jeziorze Genewskim w Szwajcarii.