"Patrzeć i widzieć" - Afryka w obiektywie Elżbiety Dzikowskiej
1 Historyk sztuki i krytyk, autorka wielu wystaw, żyjąca w stałym kontakcie ze sztuką współczesną, przyjaźniąca się z artystami, fotografująca „od zawsze” sztukę dawną i powstającą na jej oczach. Napisała kilka książek o Ameryce Łacińskiej. Wydała 50 wywiadów z artystami w albumie „Polacy w sztuce świata”. Opracowała przewodnik „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny „Pieprz i wanilia”.
Media
2 Elżbieta Dzikowska jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club” i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Jej pasją jest fotografia. Mieszka i pracuje w Warszawie. Nadal wiele podróżuje.
Media
3 Elżbieta Dzikowska od lat podróżuje po świecie i Polsce, fotografując ludzi i miejsca, zabytki i pejzaże, obrzędy i stroje. Swoim wyszkolonym okiem historyka sztuki analizuje również obrazy „zapisane” przez nią aparatem fotograficznym, odkrywając nowy, równie pasjonujący obszar do eksploatacji.
Media
4 Podróżniczka widzi obrazy istniejące czasami przez sekundy, a czasami przez lata, na powierzchni wody, zastygłego kawałka lawy, piasku pustyni, kałuży błota, kory drzewa, spękanej ziemi. Trudne do zauważenia gołym okiem, bliskie niektórym dziełom sztuki współczesnej, dopiero wtedy, gdy zostają sfotografowane, a odbitki powiększone.
Media
5 W niektórych swych pracach Elżbieta Dzikowska wykorzystuje powierzchnie stabilne, płaszczyzny nieruchome. Główną rolę natomiast w jej fotografiach abstrakcyjnych odgrywa światło, które nigdy nie jest stabilne, zmienia się z porami dnia, roku szerokością geograficzną, kaprysami pogody, czyniąc naturę niezwykłą.
Media
6
Media