Trzecia już, a pierwsza o zasięgu międzynarodowym, edycja corocznego konkursu została ogłoszona przez Muzeum Powstania Warszawskiego 8 czerwca br. W tym roku wpłynęło na nią 70 prac z Polski oraz z Finlandii, Węgier i Australii.

Pierwsze miejsce zajął komiks "Biedronka" Mirosława Urbaniaka.

"Oglądałem dużo fotografii z tamtego okresu i uderzyło mnie, że większość z nich opowiada o zwykłym, codziennym życiu. Zdałem sobie sprawę, że oprócz heroicznych działań, powstańcy byli przede wszystkim zwyczajnymi ludźmi i postanowiłem pokazać to zderzenie pojedynczego człowieka z historią i to, jak ona go zmienia - opowiadał laureat pierwszej nagrody. - To komiks o parze młodych powstańców planujących ślub. Niestety dziewczyna ginie od kuli niemieckiego snajpera, na którym później chłopak się mści, ryzykując życie" .

Drugie miejsce w konkursie zdobyła praca Ernesto Gonzalesa i Grzegorza Janusza "Wyjście", miejsce trzecie zajął Andrzej Łaski za komiks "Dziadki". Specjalną nagrodę przyznano pracy Tomasza Bereźnickiego "Film". Wyróżnienia otrzymały komiksy: Anny Steliżuk ("Codziennie mi się synku śnisz"), Michała Makowskiego i Rolanda Cabana ("Czarno to widzę"), Janusza Wyrzykowskiego i Dennisa Wojdy ("Szczury"), Antoniego Serkowskiego, Mariusza Pitury i Natalii Gościniak ("Taubstumm") oraz Leszka Golińskiego ("Wolska 44"). Wyróżnienia jury przyznano pracom: Stanisława Soszyńskiego i Piotra Soszyńskiego ("Punkt Freta 11"), Iwo Panasewicza, Alicji Panasewicz i Danuty Nierady ("Pięta Tygrysa") oraz Nataszy Parzymies ("Zaufaj mi").

"Prace nadesłane na tegoroczny konkurs były na bardzo wysokim poziomie i było ich dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Były to prace pogłębione, z pewnym pomysłem na przekaz i widocznym zaangażowaniem autorów. Zauważalna jest także tendencja do nieskupiania się wyłącznie na autentycznych, konkretnych wydarzeniach z Powstania, lecz przejście do pewnej sfery ocen, spojrzenia z perspektywy współczesności" - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagrodzone komiksy zostaną opublikowane w antologii komiksów, natomiast w grudniu będzie je można zobaczyć na wystawie na Skwerze Hoovera w Warszawie.