Meg Cabot, autorka między innymi "Pamiętnika księżniczki", ma własną receptę na to, jak odnieść sukces, pisząc książki. Bez obaw możemy przyjąć, że jej sposób się sprawdza, bo w ciągu ostatnich ośmiu lat sprzedano 15 milionów jej książek.

Pisarka specjalnie dla Czytelników dziennika.pl zdradza sekret stworzenia dobrej kobiecej literatury: "Musi być przede wszystkim śmiesznie, musi być romans, a wszystko musi się dobrze kończyć. Bez szczęśliwego zakończenia nie ma dobrej książki. To oczywiście tylko moje zdanie - wiem, że inni sądzą inaczej. Pewnie istnieją też dobre książki bez szczęśliwego zakończenia, ale ja takich nie chciałabym czytać".

Mimo że autorka zajmuje się tylko publicystyką dla żeńskiej części czytelników, doskonale wie, czym różni się literatura przeznaczona dla obu płci: "Książki przeznaczone dla mężczyzn i kobiet różnią się dwiema podstawowymi sprawami. Pozycje, które czytają kobiety, są romantyczne, czyli jeśli jest w nich seks, to autor znacznie więcej czasu poświęca na opis, jak do niego doszło, niż samemu aktowi, w literaturze dla mężczyzn jest odwrotnie, tam jest ostrzej" - śmieje się pisarka.

Według autorki bestsellerów, pisanie książek to bardzo ciężka praca. "Nie wystarczy sam talent, potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy. Trzeba ciągle pisać, pisać i jeszcze raz pisać, i nie zrażać się niepowodzeniami". Sama pisarka tworzy kilka pozycji rocznie i jak mówi: "Pracuję bez przerwy". O tym, jak dużo pracuje Meg Cabot, świadczy fakt, iż autorka miesiąc temu podpisała z amerykańskim i brytyjskim wydawcą kontrakt na dwanaście nowych książek, które ukażą się w latach 2007-2009.

Pisarka nie boi się konkurencji i zachęca początkujących autorów do pracy, ma też dla nich kilka dobrych rad: "Młodzi pisarze muszą bardzo dużo czytać, ale nie wolno im ani nikogo naśladować, ani sugerować się trendami. Teraz na przykład w USA modne są romanse z wampirami w rolach głównych - wiadomo, że jeśli młody autor teraz coś takiego napisze, to nie odniesie sukcesu, bo trend już zaraz minie".

Największym przebojem Meg Cabot jest seria książek o nastoletniej księżniczce, pozycje stały się tak popularne, iż postanowiono je sfilmować. W 2001 roku studio Walta Disneya nakręciło pierwszą część "Pamiętnik księżniczki" z Anne Hathaway w roli głównej, w 2004 sfilmowano dalszą część losów królewskiej dziedziczki w filmie pt. "Pamiętnik Księżniczki 2: Królewskie zaręczyny".

Pisarka przyjechała do Polski, by promować swoje dwie najnowsze książki: "Pamiętnik księżniczki 8" - pozycja przeznaczona dla nastoletnich wielbicielek serii o sympatycznej księżniczce i "Śledztwo w rozmiarze XXL" - pozycję dla trochę starszych czytelniczek.

Meg Cabot spotka się ze swoimi Czytelnikami 16 marca, o godz. 16 w księgarni Matras w Krakowie, a 17 marca, o godz. 10.30 w Traffic Club w Warszawie.

Reklama