Petra Hůlová w swojej debiutanckiej powieści "Czas Czerwonych Gór" zabiera nas w podróż do Mongolii, gdzie tradycja i zapomniane wierzenia mieszają się z współczesnym cywilizacyjnym zgiełkiem. Problemy kobiet urodzonych i wychowanych pod burtami namiotów w bezkresnych stepach są podobne do tych, które nurtują współczesne mieszkanki Europy czy Stanów Zjednoczonych.
W książce Hůlovej znajdziemy zarówno dylematy młodej samotnej matki, jak i jej siostry, która poświęciła swoje życie rodzinie starym rodzicom. Historia Nary, która z powodu zawiedzionej miłości, z tradycyjnego geru (mongolski namiot) trafia najpierw do ciotki czarownicy, a później do miasta, gdzie zostaje prostytutką. Opowieści o splątanych, trudnych losach kobiet pokazują, że problemy z odnalezieniem miłości, swojego miejsca w świecie i rodzinie istnieją wszędzie, niezależnie od szerokości geograficznej i pochodzenia.
"Czas Czerwonych Gór" - książka Hůlovej wydana została przez wydawnictwo W.A.B. w cyklu "Seria z miotłą". To dobra, prosto napisana powieść. Proza stworzona przez kobietę i przeznaczona dla kobiet została uhonorowana prestiżową czeską nagrodą Magnesia Litera.
W debiutanckiej powieści czeskiej pisarki Petry Hůlovej "Czas Czerwonych Gór" miłość, czary, tradycja i współczesne miasto składają się na niezwykły świat mongolskich kobiet. Przez pryzmat historii prostytutki, samotnej matki i czarownicy możemy ujrzeć obraz współczesnej Mongolii.
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama