Jak poinformował przedstawiciel wydawcy powieści Marcin Zwierzchowski z Prószyński Media, zaplanowano dwa spotkania z autorem w Warszawie - w poniedziałek 23 sierpnia i w środę 25 sierpnia. "W czasie swojego pobytu w Polsce Orson Scott Card weźmie także udział w specjalnej kolacji, na którą zaproszeni zostaną czytelnicy wyłonieni w zorganizowanym przez wydawnictwo Prószyński i S-ka i Klub Książki konkursie na recenzję" - dodał Zwierzchowski.

Reklama

Ponadto autor będzie gościem na tegorocznym europejskim konwencie miłośników fantastyki Eurocon. W tym roku konwent jest organizowany przez Polskę, Czechy oraz Słowację i odbywa się w dniach 26-29 sierpnia w Cieszynie. Cykl nazywany "Sagą Endera" składa się z czterech powieści: "Gra Endera", "Mówca umarłych" "Ksenocyd" i "Dzieci umysłu".

Pierwsza z nich ukazała się w oryginale w 1985 r. (w Polsce w 1991 r.). Powieść opowiada historię kilkuletniego chłopca, który został zwerbowany do elitarnej akademii wojskowej, w której szkolone są dzieci. Mają one stanowić kadrę przyszłych oficerów kosmicznej armii, toczącej wojnę z rasą obcych, zwanych Robalami. Wojna ta doprowadziła niemal do wyginięcia ludzkości.

Kilkuletnie szkolenie ujawnia niespotykany talent dowódczy tytułowego Endera, co prowadzi do przyjęcia go do szkoły strategów. Tam chłopiec przygotowuje się w symulacjach komputerowych (tytułowych grach) do dowodzenia całymi flotami kosmicznymi, których starcia zdecydują o losie ludzkości i nie tylko. Powieść otrzymała kilka prestiżowych amerykańskich nagród w dziedzinie fantastyki, zyskała też popularność poza USA. Od kilku lat trwają prace nad jej ekranizacją.Kolejne tomy cyklu opowiadają późniejsze losy Endera oraz innych bohaterów pojawiających się w książce. Powieści zostały przetłumaczone na 27 języków. Akcja powieści "Ender na wygnaniu" jest chronologicznie umiejscowiona między pierwszą a drugą częścią sagi.

"Kolejna część znakomitego cyklu to długo wyczekiwana odpowiedź na pytanie dręczące czytelników: co działo się z Enderem między >>Grą Endera<< a >>Mówcą Umarłych<<? Trzynastoletni Ender Wiggin (...) decyduje się na przyjęcie stanowiska gubernatora pierwszej ludzkiej kolonii na planecie, która kiedyś należała do wroga" - tłumaczył PAP Marcin Zwierzchowski z Prószyński Media.