W kategorii "edycja warszawska" uhonorowano "Codzienność niegdysiejszej Warszawy" Stanisława Milewskiego (Iskry). W kategorii "literatura dla dzieci i młodzieży" nagrodę otrzymał Paweł Beręsewicz za książkę "Warszawa. Spacery z Ciumkami" (wyd. Skrzat). W kategorii "Literatura piękna" zwyciężył Ryszard Przybylski, autor "Cienia jaskółki" (Znak).

Reklama

Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Zmieniło się to w roku 2008, kiedy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Miasta stołecznego Warszawy.