W rozpoczynających się 4 listopadach XIV. Targach Książki w Krakowie weźmie udział 450 wydawców i prawie 400 autorów. Impreza potrwa do 7 listopada. Spośród zagranicznych pisarzy w Krakowie pojawią się m.in. mistrz sensacji i kryminału lord Jeffrey Archer, niemiecka królowa kryminałów Charlotte Link oraz ubiegłoroczna noblistka Herta Mueller.

"Muzykanci grają na drzewach" ­- brzmi pierwsze z pięciu zdań, które na potrzeby tej akcji napisała noblistka i w poniedziałek wieczorem przesłała do Krakowa. Kolejne zostaną ujawnione w najbliższy weekend - z chwilą wystawienia niezadrukowanej książki w przestrzeni publicznej. Prawdopodobnie będzie to jedna z galerii handlowych w centrum Krakowa. Tydzień później akcja będzie kontynuowana w hali targów książki, gdzie eksperymentalne dzieło zostanie wystawione dla odwiedzających imprezę.


"Absolutnie każdy będzie mógł w tej akcji wziąć udział i napisać jedno, może być bardzo długie, ale jedno zdanie, kontynuując wątek rozpoczęty przez Hertę Mueller" - zachęca Grażyna Grabowska, prezes spółki Targi w Krakowie.

"Będziemy chcieli, aby goście targów - zarówno zwiedzający jak i nasi autorzy - dopisali swoje zdanie i złożyli autograf. To będzie zupełnie niepowtarzalna książka, którą zamierzamy przekazać na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - dodała.

Tradycyjnie krakowskie targi będą okazją do spotkań z pisarzami, poetami oraz mniej lub bardziej znanymi osobami z życia publicznego, które napisały książkę. Na tegorocznych targach pojawią się m.in. Julia Hartwig, Ernest Bryl, Ryszard Krynicki, Adam Ziemianin, Michał Zabłocki, Olga Tokarczuk, Roma Ligocka, Katarzyna Grochola, Jarosław Mikołajewski, Janusz L. Wiśniewski i Marek Krajewski.


Na targowych stoiskach i imprezach towarzyszących będzie można spotkać też: prof. Władysława Bartoszewskiego, Leszka Moczulskiego, Wojciecha Manna, Aleksandra Smolara oraz Martynę Wojciechowską, Jarosława Kreta, Grzegorza Wasowskiego, Pawła Małaszyńskiego, Edytę Jungowską, Magdę Umer, Piotra Kraśko, kard. Stanisława Nagy'ego, bp. Antoniego Długosza i Mirosława Hermaszewskiego.

Także najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję spotkać swoich autorów, wśród nich m.in. Wandę Chotomską, Beatę Ostrowicką, Grzegorza Kasdepke, Beatę Kołodziej, Edwarda Lutczyna i Wojciecha Widłaka.

Prócz spotkań z pisarzami i osobistościami świata kultury oraz cieszącego się ogromną frekwencją kiermaszu książek, organizatorzy tradycyjnie zaplanowali liczne konferencje, seminaria, konkursy, wystawy i spotkania branży księgarskiej. "Jednym słowem, będzie mowa o problemach intrygujących cały świat wydawniczy" - podsumowuje Grabowska.


W ramach Salonu Nowych Mediów spotkają się dystrybutorzy treści cyfrowych, wydawcy, autorzy i czytelnicy.

W pierwszym dniu targów zostanie rozstrzygnięty doroczny Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza organizowany przez Polską Izbę Książki oraz spółkę Targi w Krakowie. Celem konkursu jest wybór najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych. Nagrodą jest 30 tys. zł i statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego dla autora i wydawcy.

W tym samym dniu zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu "Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2010". Organizatorzy konkursu - Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych i spółka Targi w Krakowie nagrodzą zwycięzcę statuetką "Gaudeamus 2010" i darmowym stoiskiem wystawowym na targach.


Tradycyjnie w trakcie targów będzie kontynuowana akcja "Książka za książkę". Dzięki niej każdy, kto przyniesie niepotrzebną mu już książkę w dobrym stanie, otrzyma bon rabatowy na wybrane stoiska.

Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz krakowskie targi zbiegają się w czasie z odbywającym się pod Wawelem od 2 do 7 listopada Międzynarodowym Festiwalem Literatury im. Josepha Conrada. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki temu obydwie imprezy będą oddziaływać ze zdwojoną siłą i przyciągną większą publiczność.

Krakowskie Targi Książki przyciągają z roku na rok coraz większą liczbę miłośników literatury; w 2008 r. było ich 23,5 tys., a przed rokiem już 25 tys. Spodziewając się równie dużej frekwencji w tym roku, organizatorzy przygotowali drugie główne wejście na targi.