Nowy prezydent Rzeczypospolitej nie kryje się za żadnym medialnym wizerunkiem, bo on tego medialnego wizerunku na razie po prostu nie ma – to zresztą był jego największy problem podczas kampanii wyborczej. PiS-owskie próby przyklejenia Bronisławowi Komorowskiemu gęby zdrajcy i poputczyka Moskwy również się na dobrą sprawę nie powiodły. Kim zatem jest?

Próbę odpowiedzi na to pytanie podjął dziennikarz Wiktor Świetlik – z całkiem niezłym skutkiem. Autor biografii prezydenta nie ocenia swojego bohatera, nie próbuje go szufladkować. Ogranicza się raczej do zebrania w jedną narrację znanej już wiedzy o Komorowskim, który nagle – bo nigdy właściwie nie grał w politycznej pierwszej lidze – został głową państwa polskiego.

To historia faceta trochę z innej epoki, stonowanego, niezdolnego do gwałtownych zrywów, lojalnego wobec dawnych przyjaciół, zagubionego w medialnej postpolityce, czasem do przesady ostrożnego. Zarazem książka Świetlika układa się w ciekawą, dramatyczną opowieść o Polsce ostatnich czterech dekad. To zdecydowanie warta lektury literatura faktu, która nie rości sobie praw do ferowania wyroków.

Bronisław Komorowski. Pierwsza niezależna biografia | Wiktor Świetlik | The Facto 2010 | 34,90 PLN