W tej perspektywie książka Jadwigi Has, pierwszej żony reżysera, jest odświeżającym rewersem.

Reklama

Jadwiga Has nie jest postacią anonimową. To autorka programów poetyckich prezentowanych w radiu i w telewizji. W książce poznajemy jednak przede wszystkim historię jej związku z reżyserem. Szczęśliwie we wspomnieniach autorka nie bawi się w interpretacje arcydzieł męża, opisuje natomiast nieznany, codzienny portret Wojciecha Hasa.

Dowiadujemy się, jakie lubił potrawy, co było jego hobby, jakie miał słabości. To ciekawe uzupełnienie obowiązującej biografii. Znaliśmy dotychczas Hasa intelektualistę, milczka, ale profil twórcy, który zachwycał się dziecięcą zabawką o nazwie Piko, to pewna niespodzianka.

"Życie w drugim planie" Jadwigi Has nie jest jednak opowieścią sielankową. W końcu ich małżeństwo się rozpadło, a powodem rozstania była zdrada męża. Jadwiga Has pisze jednak, że pomimo trudnego charakteru Wojciecha nigdy nie uwolniła się spod wpływu męża. Wzruszający jest zwłaszcza opis ostatniej rozmowy Jadwigi Has z byłym partnerem albo przywołanie jednego z wywiadów prasowych Hasa, w którym mówił, że rozstanie z pierwszą żoną było życiowym błędem.

ŻYCIE W DRUGIM PLANIE | Jadwiga Has | Skorpion 2010