Jak poinformowała PAP Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego, Michel Houellebecq został zaproszony przez Instytut Francuski w Krakowie do udziału w 14. edycji nagrody "Lista Goncourtów - wybór polski" jako zdobywca tej Nagrody w 2010 r. Miał też być gościem specjalnym na 3. Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Ponadto miał wziąć udział w promocji swojej najnowszej książki "Mapa i Terytorium" podczas 15. Targów Książki.

Reklama

Organizatorami pobytu Michela Houellebecqa w Polsce byli: Instytut Francuski w Krakowie, Festiwal Conrada oraz Wydawnictwo W.A.B.

Pisarz przyjął te zaproszenia, a rozmowy na temat szczegółów przylotu i organizacji spotkań z publicznością w Krakowie i w Warszawie toczyły się bezpośrednio z jego francuskim wydawcą i agentem.

"Z przykrością zawiadamiamy, że z przyczyn od nas niezależnych pisarz nie pojawił się dzisiaj na lotnisku, nie pobrał także wykupionego dla niego biletu lotniczego. Zarówno agent pisarza, jak i jego wydawca nie potrafią określić, czy oznacza to ostateczne odwołanie udziału w wydarzeniach zaplanowanych w Krakowie i Warszawie" - poinformowali w czwartek po południu organizatorzy wizyty Houellebecqa.

W związku z tym odwołane zostało zaplanowane na piątek w Krakowie spotkanie z pisarzem w ramach Festiwalu Conrada.

Michel Houellebecq urodził się w 1958 r. Jest pisarzem, eseistą, poetą i autorem piosenek. W 1998 r. odniósł sukces literacki powieścią "Cząstki elementarne". W 2010 roku za książkę "Mapy i terytorium" został laureatem Nagrody Goncourtów, przyznawanej za najlepszą książkę, która ukazała się na francuskim rynku wydawniczym w ciągu ostatniego roku.