"Śniadanie z Sokratesem" to niezwykle oryginalne i bardzo ciekawe spojrzenie na filozofię. Autor książki udowadnia, że nie jest ona oderwaną od rzeczywistości nauką pełną błąkających w obłokach myślicieli, którym dalekie są problemy życia codziennego. Smith pokazuje czytelnikowi, jak rozważania filozofów odnoszą się do pozornie banalnych czynności.

Reklama

Lektura "Śniadania z Sokratesem" to także doskonały sposób na to, by w przyjemny i lekki sposób przypomnieć sobie podstawowe nurty filozoficzne oraz sylwetki największych myślicieli.

Robert Smith potrafi w przejrzysty i zrozumiały sposób pisać o filozoficznych aspektach w naszych codziennych czynnościach. W jego rozważaniach pojawiają się myśli filozofów, artystów i przedstawicieli pop kultury. Autor z równą powagą przywołuje takie postaci, jak Platon, Jezus, Hegel, Woody Allen, Nietzsche, Monty Python czy bohaterki serialu „Seks w wielkim mieście”.

Śniadanie z Sokratesem” to przede wszystkim książka, która udowadnia, że mądrość nie jest zarezerwowana jedynie dla wielkich czynów i znaczących wydarzeń, a filozofia i refleksja mogą towarzyszyć nam na co dzień, podczas najbardziej błahych nawet czynności.

Smith ma niezwykły talent opowiadania o trudnych i niekiedy zawiłych tematach w bardzo zrozumiały i przejrzysty sposób. Rzadko zdarza się, by tak wiele błyskotliwych myśli, ważnych spostrzeżeń, wielkich nazwisk i słynnych idei połączono w jednej książce, której czytanie to lekka i przyjemna rozrywka.

Uwaga, ta lektura grozi częstym filozofowaniem i niekiedy męczącym dla otoczenia, doszukiwaniem się głębszego znaczenia w pozornie banalnych czynnościach.

Książka „Śniadanie z Sokratesem” autorstwa Roberta Smitha ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Carta Blanca.

Media

Autor: Anna Sobańda