Bawarskie Ministerstwo Finansów jest właścicielem praw autorskich do "Mein Kampf", które wygasają z końcem 2015 r., czyli 70 lat po śmierci autora. Decydując się na wydanie książki z krytycznym komentarzem władze Bawarii chcą przełamać tabu i obalić mity, jakie narosły wokół "Mein Kampf", ograniczyć zainteresowanie komercyjnych wydawców publikacją książki Adolfa Hitlera, jak również zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu jej w celach propagandowych, np. przez neonazistów.

Reklama

Jeśli ma być ponownie wydana, to wolę, żeby to było w wersji Bawarii z komentarzami kompetentnych ludzi niżby miałby ktoś na nazizmie robić pieniądze - powiedział AFP przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Dieter Graumann, który zapowiadana publikację uznał za dobry pomysł. Choć jednocześnie - jego zdaniem - lepiej, by tej książki nikt już nigdy nie czytał.

Jednak "Mein Kampf" jest powszechnie dostępne w internecie, zarówno po angielsku, jak i w oryginalnym wydaniu z 1936 r. do kupienia na portalach aukcyjnych za 170-180 euro (w skórzanej oprawie). Szacuje się, że do 1945 r. książka wodza III Rzeszy osiągnęła nakład ok. 10 mln egzemplarzy, co oznacza, że wiele przetrwało do naszych czasów.

Oprócz publikacji "Mein Kampf" z naukowym komentarzem planowane jest również wydanie przeznaczone dla szkół. Podręcznik opracuje monachijski Instytut Historii Współczesnej. Rozważa się też wydanie w języku angielskim, w formie książki elektronicznej oraz audiobooka.

Hitler pisał "Mein Kampf" w 1924 r. w więzieniu w Landsbergu, odsiadując wyrok za udział w nieudanym puczu monachijskim w listopadzie 1923 r. Książka ta stała się podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy III Rzeszy.

Reklama

Książka Hitlera nie jest zakazana przez niemieckie prawo. Ale bawarskie Ministerstwo Finansów dotychczas odmawiało zgody na publikację "Mein Kampf", tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i za granicą.