Debiutancka książka Michelle Obamy nosi tytuł "American Grown: The Story of the White House Kitchen Garden and Gardens Across America" (w wolnym tłumaczeniu: "Wyhodowane w Ameryce. Historia ogródka warzywnego przy Białym Domu i ogrodów w Ameryce").

Reklama

Pani Obama wspomina, że pomysł założenia warzywnika przy Białym Domu pojawił się na samym początku kampanii jej męża Baracka Obamy przed wyborami prezydenckimi w 2008 roku. Michelle Obama postawiła sobie wtedy za cel promowanie zdrowego żywienia.

Stało się dla mnie jasne, że założenie ogródka przy Białym Domu byłoby dobrym początkiem - pisze w swojej książce żona prezydenta.

W 272-stronicowej publikacji znalazły się zdjęcia ogródka założonego przez Michelle Obamę. Uprawy warzyw i owoców zajmują obecnie powierzchnię ok. 2,8 km kwadratowego na terenach położonych na południe od Białego Domu. W warzywniku znaleźć można wszystko, od brokułów po jagody. Wyjątkiem są buraki, za którymi nie przepada zarówno prezydent jak i jego żona.

Od 2009 roku na działkach przy Białym Domu udało się wyprodukować ponad tonę żywności. Warzywa i owoce trafiają do kuchni Białego Domu. Część zbiorów przekazywana jest do schronisk dla bezdomnych.

Nawiązując do swojego dzieciństwa w Chicago, w swojej pierwszej książce Michelle Obama pisze, że jako dziecko wychowane w wielkim mieście nigdy nie miała ogródka. Wspomina, że jej ojciec, jako chłopiec pracował u sprzedawcy warzyw, a jej matka była wielką zwolenniczką jedzenia warzyw i owoców przez dzieci.

W dniu premiery książki Pierwsza Dama udzieliła wywiadów najważniejszym amerykańskim stacjom telewizyjnym. W programie "Good Morning America" telewizji ABC ujawniła, jakie są jej ulubione warzywa. Mam ich sporo - powiedziała, jako przykład podając brokuły, fasolkę szparagową, marchewkę i rukolę.

Książka autorstwa Michelle Obamy ukazała się nakładem wydawnictwa Crown Publishers i kosztuje 30 dolarów. Dochód z jej sprzedaży zasili konto Fundacji Parków Narodowych.