18 września, równolegle ze światową premierą książki, w Polsce ukaże się "Joseph Anton", autobiografia Salmana Rushdiego, pisarza obłożonego fatwą przez ajatollaha Chomeiniego za powieść "Szatańskie wersety". Rushdie pisze, jak on sam i jego rodzina żyli pod groźbą śmierci z rąk islamistów przez ponad 10 lat. Tytuł książki to pseudonim, który Rushdi wymyślił na prośbę ochraniającej go policji.
Około 300 dokumentów - listów, notatek i rysunków zebrał Hunter Davies w po raz pierwszy publikowanym zbiorze korespondencji Johna Lennona. Światowa i polska premiera książki planowana jest na 9 października, kiedy przypadają 72 urodziny legendarnego muzyka. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
"Odrodzona" to tytuł pierwszego tomu dzienników Susan Sontag, które w październiku opublikuje wydawnictwo Karakter. Obejmuje on zapiski, które pisarka prowadziła od czternastego do trzydziestego roku życia. Książka jest świadectwem dojrzewania, rodzenia się intelektualnej pasji i poszukiwania własnej tożsamości, także seksualnej. Sontag wyszła za mąż jako 17-latka, przed dwudziestym rokiem życia urodziła syna, a w kolejnej dekadzie życia rozwiodła się i nawiązała romans z Irene Fornes.
Orhan Pamuk w książce "Pisarz naiwny i sentymentalny" pisze o pisarskiej podróży, o postojach, które robił w drodze, o tym, czego nauczyły go sztuka i forma powieści, o narzucanych przez nie ograniczeniach, o walce z tymi ograniczeniami i przywiązaniu do nich. Książka zapowiadana jest przez Wydawnictwo Literackie na 11 października, a Pamuk będzie gościem jesiennego Festiwalu Conrada w Krakowie.
"Tyrmandowie. Romans amerykański" - to nowa książka Agaty Tuszyńskiej, którą w październiku opublikuje wydawnictwo MG. To historia ostatniego małżeństwa Leopolda Tyrmanda. Pisarz miał 50 lat, dwa rozwody za sobą i sławę pierwszego playboya PRL-u, gdy w USA poznał przyszłą żonę - 23-letnią studentkę iberystyki Yale. 30 września w związku z wydaniem książki Mary Elen Tyrmand po raz pierwszy przyjedzie do Polski.
Na przełomie września i października Znak opublikuje książkę Anny Mateji "Co zdążysz zrobić, to zostanie. Portret Jerzego Turowicza" na którą składają się zapiski z dzienników słynnego redaktora "Tygodnika Powszechnego", fragmenty jego listów, ale przede wszystkim relacje przyjaciół i współpracowników dziennikarza, publicysty, działacza ruchu soborowego.
Czesław Miłosz "Góry Parnasu" zapowiadane przez Krytykę Polityczną na październik to odnaleziony po latach w Beinecke Rare Book and Manuscript Library manuskrypt powieści science fiction, która, jak zapowiada wydawca, "ukaże poetę w nowym świetle - jako krytyka ponowoczesnej kultury dokonującego rozrachunku z kryzysem cywilizacji".
Najnowsza, trzecia powieść Doroty Masłowskiej "Kochanie, zabiłam nasze koty" zapowiadana jest przez wydawnictwo Noir Sur Blanc na 17 października. "To wypadkowa, jak to zwykle bywa z powieściami, przejęcia się losem ludzkości i różnych osobistych udręk. W ingrediencjach znajdą więc Państwo moje zmęczenie radioaktywnymi miastami i moje zmęczenie radioaktywną sobą. (...) Wreszcie - bezustanne zadziwienie kondycją duchową nowego człowieka. Człowieka wolnego, żyjącego poza takimi anachronicznymi, zaśmiardującymi molami kategoriami jak duchowość, religia, polityka, historia. Człowieka w związku z tym bezjęzykowego, człowieka którego mową ojczystą jest Google Translator. Aktualnie mam więc nadzieję, że będą lubili Państwo moją nową książkę" - zapowiada autorka.
2 października Prószyński i S-ka opublikuje najnowszą, 13 powieść Johna Irwinga "W jednej osobie". To intymny portret pisarza biseksualisty, który wbrew utartej konwencji woli podążać wybraną drogą. Pisarz z okazji wydania książki odwiedzi Polskę.
"The Casual Vacancy" Joanne Rowling ukaże się w listopadzie nakładem wydawnictwa Znak. Autorka bestsellerowej serii książek o Harrym Potterze tym razem napisała powieść dla dorosłych czytelników. "The Casual Vacancy" rozgrywa się w małym miasteczku Pagfard, gdzie zwolnienie się posady miejscowego pastora wywołuje konflikt pomiędzy mieszkańcami.
Także nakładem Znaku ukaże się "Walka kotów" Eduardo Mendozy, uważana przez krytyków za najwybitniejszą powieść hiszpańskiego pisarza. Do Madrytu na prośbę pewnego arystokraty przyjeżdża znawca historii sztuki Anthony Whitelands. Szczycący się nienagannymi manierami Anglik ma za zadanie wycenić jeden z obrazów znajdujących się w kolekcji nobliwej rodziny. Nieoczekiwanie odkrywa, że ukrywane w piwnicy dzieło to nieznany akt Velazqueza... Szybko okazuje się, że obraz kryje niejedną tajemnicę.
Bohaterem powieści Emmanuela Carrere "Limonow" jest postać autentyczna - kontrowersyjny rosyjski polityk opozycyjny wobec Putina, skandalizujący pisarz Eduard Limonow to barwna postać nazywana "Sowieckim Jackiem Londonem" i "Piotrusiem Panem z Charkowa". Książka, która w zeszłym roku we Francji okupowała szczyty list bestsellerów, ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 20 września. Autor odwiedzi Polskę.
Ko Un to koreański poeta od lat wymieniany wśród kandydatów do literackiego Nobla. "Maninbo. Dziesięć tysięcy istnień" to wybór z dzieła życia poety - liczącego 30 tomów cyklu opowieści o napotkanych w życiu ludziach. "Ich losy - opisywane z uważnością, poczuciem humoru, przede wszystkim jednak z buddyjskim współczuciem dla wszystkich cierpiących istot - tworzą swoisty poetycki kosmos, pozbawiony odpowiedników w światowej literaturze" - zapowiada wydawnictwo Znak, które na jesieni opublikuje książkę.
Na jesieni można się też spodziewać nowej powieści Katarzyny Grocholi. Tym razem bohaterem książki będzie mężczyzna. "Houston, mamy problem" opowiada o trzydziestodwulatku, który znalazł się na życiowym zakręcie. Stracił prace, musi spłacać kredyt, a ze wszystkich stron atakują go stawiające wygórowane żądania kobiety - zapowiada Wydawnictwo Literackie. (PAP Life)