Adam Darski w rozmowie z dwoma dziennikarzami, którzy prywatnie są jego dobrymi kolegami, opowiada o swoim dzieciństwie, dorastaniu i pierwszych przygodach z muzyką. Duża część książki poświęcona jest opus vitae Nergala, czyli zespołowi Behemot. Jak kształtowała się tożsamość grupy i jej muzyczny styl, jak wyglądają trasy koncertowe i co inspiruje Nergala do tworzenia takiej właśnie muzyki.

Reklama

Muzyk szczerze opowiada także o swojej chorobie. Walka z białaczką była najtrudniejszym okresem w życiu Nergala, tym bardziej zaskakuje fakt, że potrafi opowiadać o niej z dystansem, a nawet pewną dozą humoru.

Zaś tematowi, który w największym stopniu intrygował plotkarską prasę, Nergal poświęca zaledwie kilka stron. O swoim związku z Dodą, muzyk mówi szczerze opowiadając zarówno o jego pozytywnych, jak i negatywnych stronach.

Z książki "Spowiedź heretyka" wyłania się obraz głodnego życia i ciekawego świata artysty, który wymyka się stereotypom i utartym schematom. Nergal niczym kot, podąża własnymi ścieżkami, buntuje się przeciwko narzucanym z góry światopoglądom i systemom (na przykład religijnym), które oduczają ludzi samodzielnego myślenia. Choć uchodzi za zaciekłego wojownika z Kościołem i religią, paradoksalnie w życiu kieruje się wieloma chrześcijańskimi wartościami. "Spowiedź heretyka" to ciekawa lektura głównie dlatego, że jej bohater przeżył w życiu wiele, a dzięki głębokiej autorefleksji, potrafi o tym wszystkim opowiedzieć z dystansem i poczuciem humoru.

Wywiad-rzeka z Nergalem ukazał się nakładem Wydawnictwa G+J Polska.

Media