Pisarz tworzył również dla dorosłych: "Przystań Eskulapa", "Salon wytrzeźwień", "Pięć manekinów". Jego utwory zostały przełożone na wiele języków, w tym chiński.

Reklama

Powieści Edmunda Niziurskiego mają dynamiczną, często sensacyjną akcję. Cechują się indywidualnym stylem narracji oraz charakterystycznym, nieco absurdalnym humorem słownym. Na podstawie kilku z nich nakręcono filmy i seriale telewizyjne, wśród nich cieszące się dużą popularnością "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa".

Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 roku w Kielcach. Uczył się w tamtejszym gimnazjum, jednak naukę przerwała wojna. Wraz z rodziną wyjechał na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 roku.

Po zakończeniu wojny studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Kształcił się również w zakresie dziennikarstwa w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał i pracował w Katowicach i Kielcach, a od 1952 roku - w Warszawie.
Jako pisarz zadebiutował w 1944 roku w wydawanym przez Armię Krajową "Biuletynie Informacyjnym". Po wojnie współpracował z czasopismami: "Płomyk", "Świat Młodych"”, "Wieś" oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk.


W 1951 roku Edmund Niziurski został członkiem Związku Literatów Polskich, a rok później członkiem ZAiKS. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Reklama