To będzie rekordowa edycja: pod względem liczby wystawców, gości - autorów i zajmowanej powierzchni. Na Stadionie zaprezentują się wystawcy z Polski i 22 innych krajów. W tym roku po raz pierwszy na warszawskich targach obecne będą Meksyk i Turcja, świętująca w tym roku 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską.

Reklama

Podczas otwarcia targów wręczona zostanie nagroda Fundacji Kultury Polskiej "Za promocję polskiej książki w Świecie". Jej tegorocznym laureatem został tłumacz literatury polskiej na język turecki dr Osman Firat Bas. Wręczona też zostanie Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki - IKAR oraz nagroda "Mistrz Promocji Czytelnictwa" Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dziś poznamy też tytuły książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz laureatów nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną i nagrody "Przecinek i kropka" dla książek dziecięcych.

Lista autorów - gości jest najdłuższa w historii wydarzenia, liczy już ponad 690 osób. Na Stadionie Narodowym na czytelników czekać będą m.in.: Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Helen Brown, Henryk Jerzy Chmielewski, Sylwia Chutnik, Maria Czubaszek, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Józef Hen, Roberto Innocenti, Kim Jin-kyung, Andrzej Mleczko, Roberto Salvadori czy Andrzej Wajda.

W weekend po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki odbędzie się Rodzinny Weekend z Książką, a na nim mnóstwo atrakcji dla dzieci. W programie, między innymi, bicie rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki. Kontury postaci o wymiarach 20 na 40 metrów, które uczestnicy będą kolorować kredą na płycie stadionu, przygotowane zostaną według projektu Papcia Chmiela.

Honorowy Patronat nad targami sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Polskie Radio jest partnerem medialnym targów.