Wiara jest istotnym elementem życia wielu ludzi, kształtuje ich osobowość, wpływa na kluczowe decyzje, zmienia sposób myślenia i widzenia świata. Dla jednych stanowi najważniejszą kwestię, podstawę egzystencji, inni pozbywają się jej ze swojego życia tak szybko, jak tylko mogą. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego uwarunkowania? Autora "Zmierzyć wiarę" interesują naukowe przyczyny tak wielkiej mocy wiary, a także zmiany, jakie zachodzą pod jej wpływem w organizmie i umyśle człowieka.

Reklama

Szukając odpowiedzi na liczne pytania, Schnabel udowadnia, że ludzie obdarzeni są naturalną skłonnością do myślenia religijnego, a wiara jest dla nich uniwersalną siłą wykorzystywaną w wielu sytuacjach. Autor "Zmierzyć wiarę" powołuje się na liczne eksperymenty, badania naukowe i opinie eksperckie, nie zapominając jednak o tym, że jego publikacja adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. W przystępny sposób przedstawia kluczowe zagadnienia, czyniąc z tej popularnonaukowej publikacji fascynującą wyprawę po ludzkim umyśle. Czytelnik ma również szansę sprawdzić własny stosunek do wiary, rozwiązując dołączone do książki autotesty.

W lipcu 2007 roku agencje prasowe otrzymały przedziwną wiadomość: w rumuńskim mieście Timişoara jeden ze skazanych przestępców chciał podać do sądu Boga. „Podczas mojego chrztu”, napisał Mircea Pavel w swoim pozwie, „zawarłem umowę z obwinionym, który miał mnie chronić od złego”. Bóg jednak nie dotrzymał swojej części kontraktu, jako że w tamtym czasie Pavel musiał odsiadywać karę dwudziestu lat więzienia za morderstwo. Winą za to chciał obarczyć „pozwanego Boga, zamieszkałego w niebie oraz reprezentowanego w Rumunii przez Kościół Prawosławny”. Sąd nie wykazał zrozumienia dla powoda: Bóg nie jest osobą prawną i nie posiada nawet adresu, argumentowała prokuratura.

Bóg nie daje gwarancji. Ta nieprzewidywalność określana jest w języku chrześcijan terminem „łaska”. Ona może stać się udziałem człowieka wierzącego, jednakże nikt nie powinien na nią bezwzględnie liczyć. A jak sprawa wygląda z punktu widzenia badaczy zjawiska placebo? [fragment książki]

Ulrich Schnabel – z wykształcenia fizyk i dziennikarz, jest redaktorem naukowym tygodnika „Die Zeit” i autorem wielu cenionych artykułów na temat badań nad mózgiem i świadomością. W 2006 roku otrzymał Georg-von-Holtzbrinck-Preis, nagrodę przyznawaną w dziedzinie dziennikarstwa naukowego. Jego książka "Zmierzyć wiarę" (niem. DieVermessung des Glaubens – Forscher ergründen, wie der Glaube entsteht und warum er Berge versetzt) uznana została za naukową książkę roku. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA SA.