Karl Dedecius miał 94 lata. Zmarł w swoim domu we Frankfurcie nad Menem.

Reklama

Urodził się 20 maja 1921 roku w Łodzi. Przetłumaczył ponad 3 tysiące wierszy, opublikował kilkadziesiąt tomów polskiej liryki w wydawnictwach niemieckich, napisał szereg artykułów na temat literatury, historii kultury i humanistyki polskiej. Przez dziesięciolecia przyjaźnił się z polskimi autorami i ludźmi kultury, organizował wystawy, spotkania literackie, odczyty i konferencje poświęcone sprawom polskim. Zapraszał autorów, tłumaczy i wydawców do udziału w programach stypendialnych i podróżach studyjnych po Niemczech.

Jego wielkim dziełem, które ukazało się w Niemczech w latach 1982-2000, jest 50-tomowa „Biblioteka Polska” (Polnische Bibliothek) - kanon literatury polskiej według wyboru Dedeciusa, który znalazł się w niemal każdej niemieckiej bibliotece publicznej i uniwersyteckiej.

Dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich był od 1980 do 1999 roku. Ośrodek, ze względu na swoją misję i wszechstronną działalność, szybko zyskał renomę w Polsce i w Niemczech.

Karl Dedecius otrzymał wiele nagród i wyróżnień, a także odznaczeń państwowych. W 2003 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.