Krakowskie targi to wydarzenie zarówno dla branży, jak i dla miłośników literatury.

Francja jest gościem honorowym 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Jestem z tego dumny. To zaproszenie jest dla nas wielkim zaszczytem. Francuska obecność na tych targach wpisuje się w ciąg wydarzeń, które świadczy o dynamizmie naszych relacji – mówił podczas otwarcia targów ambasador Francji Pierre Levy. Przypomniał, że w 2015 r. Kraków i Wrocław gościły na Targach Książki w Paryżu i także dwa lata temu Francja była gościem Warszawskich Targów Książki.

Reklama

Pierre Levy dodał, że sektor książki we Francji zatrudnia 80 tys. osób, a pod względem obrotów plasuje się na czele sektora kultury w tym kraju. Przypomniał, że francuskie władze wspierają tłumaczenia literatury francuskiej na języki obce: na 500-600 tytułów, które co roku ukazują się w Polsce, 10 proc. korzysta z programu wspierania publikacji Ambasady Francji "Boy-Żeleński".

Obecne targi to coś więcej niż tylko wydarzenie handlowe, niż ogromna księgarnia. Będąc w Krakowie – mieście książki - mamy większe ambicje. Książka, nośnik wiedzy i niezależności, znajduje się w sercu naszego europejskiego projektu. Uosabia nasze wspólne wartości: wolność wypowiedzi, twórczości i publikacji – mówił Levy.

Francja już raz gościła na Targach Książki w Krakowie - w 2001 r. Tym razem do Krakowa przyjechali m.in. pisarz i dramaturg Eric-Emmanuel Schmitt, pisarz i krytyk literacki Pierre Assouline, autor i ilustrator książek dla dzieci i młodzieży Geoffroy de Pennart i znany rysownik Serge Bloch.

Francuzi będą zachęcać nie tylko do poznawania ich literatury, ale także języka, muzyki i kulinariów. Na stoisku w hali EXPO Kraków swoją ofertę prezentują francuskie wydawnictwa. To zarówno literatura piękna, dla dzieci i młodzieży, komiksy, książki kucharskie - po francusku i w tłumaczeniu na język polski. W ciągu czterech dni zaplanowano spotkania z francuskimi i frankofońskimi autorami, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Motto tegorocznych targów to słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi: "Czytam i staję się wolny". Nawiązując do nich prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska mówiła, że "książki otwierają nasze serca i umysły" i życzyła wszystkim wystawcom "tłumów czytelników, którzy dzięki nim staną się naprawdę wolni".

Reklama

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że Kraków jest Miastem Literatury UNESCO i miejscem, gdzie narodziło się polskie drukarstwo i księgarstwo. "Dzięki Targom Książki możemy poznać wybitne wydawnictwa, książki i autorów" – mówił Majchrowski. Podkreślił, że z tegorocznym gościem honorowym - Francją - jesteśmy zżyci, także jeśli chodzi o literaturę. "Nie tylko my francuską literaturę wielbimy i szanujemy, ale trzeba pamiętać, że nasi literaci często bywali we Francji, tam mieszkali i tworzyli. Są klamrą łącząca oba państwa i narody" – dodał Majchrowski.

Podczas inauguracji targów Arllette Cousture - tworząca w języku francuskim autorka niezwykle popularnej w Kanadzie książki "Dzieci stamtąd" - o rodzinie, która wyemigrowała z Krakowa, otrzymała za zasługi dla promowania Krakowa odznakę "Honoris Gratia".

Podczas otwarcia Targów wręczone zostały tytuły ambasadorów Targów Książki. Otrzymali je: dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski, wydawca, była wieloletnia dyrektor i redaktor naczelna Wydawnictw Naukowo-Technicznych Aniela Topulos, reżyser i dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek. Wybrany przez internautów czwarty ambasador - pisarz Janusz L. Wiśniewski odbierze dyplom w sobotę.

Wśród autorów, którzy potwierdzili obecność w Krakowie są m.in.: Katarzyna Bonda, Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Marek Krajewski, Camilla Lackberg, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Nela Mała Reporterka, Olga Tokarczuk, Nicholas Sparks, Martin Widmark, Adam Zagajewski.

Autografy pisarzy i poetów będzie można zdobyć podczas spotkań na stoiskach wydawców oraz w specjalnie utworzonej strefie autorów. Najwięcej osób odwiedza halę EXPO w sobotę i w niedzielę do południa.

Oprócz wydarzeń adresowanych do czytelników na krakowskich targach odbywają się spotkania branżowe z udziałem wydawców, hurtowników, księgarzy i bibliotekarzy.