Ponadto za "wybitne walory edytorsko-artystyczne", jury Nagrody Literackiej Zakopanego wyróżniło album pt. "Mieczysław Karłowicz. Fotografie" Zbigniewa Ładygina. Uhonorowano również dyplomem wydaną pośmiertnie książkę Michała Jagiełły pt. "Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX I XX wieku".

Reklama

O miano najlepszej książki o tematyce zakopiańskiej wydanej w 2019 r. ubiegały się również "Giełda Milionerów" Mariusza Koperskiego, "Sielankowanie pod Tatrami" Agnieszki Lisak oraz "Na graniach i w dolinach" Agnieszki Lisak.

Anna Kamińska urodziła się w 1980 r. w Żyrardowie. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Przez dwa lata studiowała też podyplomowo dziennikarstwo na UW. Pracowała jako reporterka radiowa, dziennikarka "Polska The Times", researcherka w TVN Style. Publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej".

Jest autorką książek: "Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych" (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krueger-Syrokomskiej pt. "Halina" (2019), Wandy Rutkiewicz pt. "Wanda" (2017) i Simony Kossak pt. "Simona" (2015). Za tę ostatnią była nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Została laureatką tej nagrody za wydaną w 2017 r. książkę "Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej".

Zdobyła Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady za tom "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet", a samą książkę uznano za Książkę Górską Roku 2019.

W kapitule Nagrody Literackiej Zakopanego zasiadali: Anna Janko, Bożena Gąsienica, Tomasz Jastrun, Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Paweł Skawiński oraz Iwona Smolka.