Według zapowiedzi "Kapelusz pełen wiśni" to saga oparta na historii rodziny słynnej dziennikarki. Fallaci pracowała nad nią dziesięć lat. Powieść przedstawia ponad sto lat włoskiej historii - od 1773 do 1889 roku. Tytuł jest być może nawiązaniem do fantazyjnych kapeluszy, do których Oriana zawsze miała słabość.

Przed śmiercią Fallaci przekazała prawie 650 stron maszynopisu swemu kuzynowi i jedynemu spadkobiercy Edoardo Perazziemu. Jednocześnie dała mu precyzyjne wskazówki dotyczące publikacji. Trudno mówić o zaskoczeniu, bo z wydawnictwem Rizzoli autorka "Kapelusza pełnego wiśni" związała się już w 1961 roku.

Oriana Fallaci była bodaj najbardziej znaną dziennikarką XX wieku. Nadawała korespondencje wojenne z Wietnamu. Jej specjalnością były wywiady z wielkimi tego świata. Rozmawiała z Chomeinim, Deng Xiaopingiem, Indirą Gandhi, Lechem Wałęsą i Muammarem Kadafim. Napisała 14 książek, które zostały przetłumaczone na 31 języków.

Fallaci zradykalizowała się po zamachu z 11 września 2001 roku. Świat zbulwersowały wówczas jej ataki na islam i przyjazną imigrantom politykę „multikulti”. Swe tezy o upadku Europy wyłożyła w trylogii „Wściekłość i duma”, „Siła rozumu” oraz „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa”. Zmarła na raka piersi w 2006 roku w rodzinnej Florencji.