O przyznaniu nagrody „Odry” za rok 2019 r. Tomaszowi Łubieńskiemu poinformowała w poniedziałek PAP Marta Mizuro - sekretarz redakcji „Odry”.

Reklama

Łubieński został wyróżniony „w uznaniu jego bogatego i zróżnicowanego dorobku pisarskiego, na który składają się eseje, kształtujące od kilkudziesięciu lat polskie myślenie o przeszłości, w tym tak podstawowe dla etosu polskiej inteligencji tomy jak: Bić się czy nie bić. O polskich powstaniach, Czerwonobiały, Ani tryumf, ani zgon czy wydana w 2019 roku Wojna według Karskiego - napisano w uzasadnieniu.

Tomasz Łubieński urodził się w 1938 r. Zadebiutował jako poeta w tygodniku „Dziś i Jutro” (1955). Ma w dorobku dziesięć dramatów - m.in. „Śmierć komandora”, „Koczowisko” i „Ostatni”, oraz kilkadziesiąt innych książek. Ostatnio opublikował: „Ani tryumf, ani zgon”(2003), „Wszystko w rodzinie” (2004), „1939. Zaczęło się we wrześniu” (2009), „Turnus” (2012), „Molier nasz współczesny” (2014) i „Wojna według Karskiego” (2019).

Nagroda „Odry” przyznawana jest od 1962 roku. Jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Hanna Krall, Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Ryszard Kapuściński, Olga Tokarczuk, Józef Hen, Małgorzata Szejnert, Marcin Sendecki i Kazimierz Orłoś.