10 grudnia ubiegłego roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a kilka dni wcześniej, w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie, wygłosiła mowę noblowską zatytułowaną „Czuły narrator”.

Reklama

Tak zatytułowana jest także najnowsza książka noblistki, na którą – poza mową noblowską – składa się także 11 innych esejów i wykładów Tokarczuk, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy jej twórczości.

W ramach obchodów organizowanych przez fundację pisarki, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Literackie w czwartek, 10 grudnia zaplanowano jedyne w tym roku spotkanie z noblistką wokół jej nowej książki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 i poprowadzi je prof. Ryszard Koziołek.

Rozmowę poprzedzi ogłoszenie wyników konkursów literackich w ramach programu edukacyjnego „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Jest on wspólną inicjatywą powołanej do życia rok temu Fundacji Olgi Tokarczuk, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Reklama

Konkursy literackie miały na celu promocję czytelnictwa, ale przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich. W pierwszym konkursie zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Równolegle odbywał się konkurs, organizowany z Wydawnictwem Muchomor, na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”.

Tego samego dnia o godz. 21 odbędzie się także premiera fragmentu zarejestrowanego wrocławskiego koncertu Marii Peszek. Artystka wystąpiła w stolicy Dolnego Śląska 10 października w ramach obchodów Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury. Na skutek pandemii koncert w Arsenale Miejskim odbył się bez udziału publiczności. Sama artystka określiła go jako „kobiecy sojusz przeciwko ciemności”.

Reklama

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na Facebooku i YouTube.