Werdykty szwedzkich akademików bywają dyskusyjne, a czasem wręcz kuriozalne (przypadek Dario Fo czy Elfriede Jelinek) lecz prestiż nagrody jako dotąd niewiele na tym ucierpiał. Co roku wczesną jesienią krytyków, wydawców i dziennikarzy ogarnia szał typowania zwycięzcy. Trudno o bardziej niewdzięcznie zajęcie, bo wybory Akademii są z reguły zaskakujące. Można wręcz odnieść wrażenie, że szafarze nagrody znajdują perwersyjną przyjemność w utrącaniu "pewniaków", zbyt gorliwie lansowanych w mediach.

W tym sezonie w noblowskich spekulacjach najczęściej powtarza się nazwisko niemieckiej pisarki Herty Müller , tłumaczonej na ponad 20 języków. Polscy czytelnicy znają jej twórczość z takich książek jak "Niziny", "Lis już wtedy był myśliwym" czy wydanej w tym roku powieści "Głód i jedwab". Müller, przebywając w czasie weekendu w Szwecji, zapowiedziała ukazanie się nowej książki. Jak większość jej liczących się utworów, wiąże się ona z epoką Ceauşescu (pisarka urodzila się w Rumunii).

Szwedzi jak zwykle mają nadzieję, że wybór Akademii padnie wreszcie na ich rodaka, poetę Tomasa Tranströmera. Wśród faworytów wymieniani są również: Włoch Claudio Magris - autor głośniej książki-eseju "Dunaj", duńska poetka Inger Christiansen, japoński powieściopisarz Haruki Murakami oraz syryjsko-libański poeta Ali Ahmad Said, piszący pod pseudonimem Adonis. Zdaniem dobrze poinformowanych z grona poważnych pretendentów wypadł natomiast Amerykanin Philip Roth.

A oto lista laureatów Literackiej Nagrody Nobla z ostatnich lat:

2007 - Doris Lessing

2006 - Orhan Pamuk

2005 – Harold Pinter

2004 – Elfriede Jelinek

2003 – John Maxwell Coetzee

2002 – Imre Kertész

2001 – Vidiadhar Surajprasad Naipaul

2000 – Gao Xingjian

1999 – Günter Grass

1998 – José Saramago

1997 – Dario Fo

1996 – Wisława Szymborska