Motywem przewodnim targów będzie zmiana: zaplanowano dyskusje o przyszłości, rozwoju technologii i jej wpływie na życie człowieka.

Reklama

Gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie wielokrotnie był najwybitniejszy polski pisarz futurolog Stanisław Lem. We wrześniu będziemy obchodzić setną rocznicę jego urodzin, z tej okazji przygotowano konkurs, który rozpocznie się dokładnie 24 tygodnie przed targami – w kwietniu. O szczegółach organizatorzy będą informować na stronie www.ksiazka.krakow.pl

"Słowa Stanisława Lema z książki +Summa technologiae+: +O tym, że się jest szczęśliwym, wie się dopiero potem, kiedy to minęło. Człowiek żyje zmianą+ idealnie wpisują się w atmosferę przygotowań do nadchodzącej edycji Targów Książki. Od listopada z niecierpliwością czekamy na ponowne +odmrożenie branży+. Zdalnie przygotowujemy targi, spędzamy wiele godzin na łączach ze słuchawkami w uszach i każdego dnia tęsknimy za możliwością bezpośredniego kontaktu" - mówiła kierownik zespołu Targów Książki w Krakowie Zuzanna Oettingen.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w 2020 roku Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostały odwołane i po raz pierwszy część z zaplanowanych wydarzeń oraz Gala Konkursu im. Jana Długosza odbyły się wirtualnie. Jak podkreślają organizatorzy najbliższa edycja targów ma sprawić, że czytelnicy z całego kraju poczują, że nie są sami, bo literatura łączy ludzi i sprawia, że samotność odchodzi na drugi plan.

Z odwagą w przyszłość

"Nowa szata graficzna Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oddaje charakter nadchodzącej edycji. Z odwagą patrzymy w przyszłość, jesteśmy otwarci na zmiany, ale nie zapominamy o tym co jest dla nas najważniejsze – o tradycyjnych spotkaniach" – mówiła Zuzanna Oettingen. W szacie graficznej pojawia się otwarta książka, motyw Wszechświata i rakieta kosmiczna – co ma symbolizować funkcjonowanie w świecie realnym i wirtualnym.

Reklama

Książka jest efektem pracy wielu osób. Podczas minionych edycji miłośnicy literatury mogli bliżej przyjrzeć się warsztatowi ilustratorów, w tym roku będzie wydzielona specjalna przestrzeń dla tłumaczy książek. W ten sposób organizatorzy Targów Książki w Krakowie chcą podkreślić ich ogromną rolę w literaturze. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytania: jak zostać tłumaczem, co jest najważniejsze w pracy nad tekstem i z jakimi problemami mierzą się w codziennej pracy.

Targom towarzyszyć będzie Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, mający na celu popularyzację książek naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. W ubiegłym roku pomimo przeszkód organizatorzy otrzymali 48 zgłoszeń. Tegoroczna edycja nagrody rozpocznie się w marcu, a laureata poznamy 14 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwiedza rocznie ponad 60 tys. miłośników literatury.