Biografię słynnej pieśniarki z afrykańskiego archipelagu opublikowało w Portugalii wydawnictwo Rosa de Porcelana. Reprezentująca je Marcia Souto wyjaśniła, że pomimo upływu dekady od śmierci Evory jej muzyka wciąż jest bardzo popularna na całym świecie.

Reklama

Stale możemy odkrywać coś z życia Cesarii Evory (…), która pomimo licznych niedostatków i prób pozostała wyjątkową kobietą” - powiedziała przedstawicielka wydawcy książki.

Podczas zorganizowanego w lizbońskim budynku Gremio Literario wydarzenia zapowiedziano kilka wydarzeń upamiętniających Cesarię Evorę, których należy się spodziewać niebawem w innych miejscach świata, m.in. w Paryżu oraz w rodzinnym mieście artystki Mindelo, na Wyspach Zielonego Przylądka.

Współorganizujące piątkowe wydarzenie Lizbońskie Stowarzyszenie Wysp Zielonego Przylądka przypomniało, że uroczystość w portugalskiej stolicy ma też związek z obchodzoną w tym roku 80. rocznicą urodzin pieśniarki, której płyty otrzymywały wielokrotnie status złotych i platynowych.

Nazywana “bosonogą divą” Cesaria Evora urodziła się 27 sierpnia 1941 r. na Sao Vicente. Na tejże wyspie zmarła 17 grudnia 2011 r. wskutek problemów kardiologicznych. Do historii muzyki przeszła jako wykonawczyni gatunku morna. Światowe sukcesy zaczęła odnosić po ukończeniu 47. roku życia i przeprowadzce do Paryża.