Ukazujący się w Madrycie dziennik, przybliżając postać polskiego twórcy literatury fantastycznonaukowej, zamieścił wywiad z biografem Lema, Wojciechem Orlińskim.

Reklama

Rozmówca hiszpańskiej gazety podkreśla profetyczną wymowę utworów pisarza. Zaznacza m.in. że Lem przewidział pojawienie się internetu już na wiele lat przed jego powstaniem.

Orliński przypomina, że Lem nie był entuzjastycznie nastawiony do internetu i przewidywał negatywne zjawiska mające towarzyszyć jego rozwojowi, takie jak np. fake newsy, czy niską jakość przekazywanych przez tę sieć treści.

Mówiąc o naznaczeniu młodości Lema przez II wojnę światową i Holokaust, Orliński zaznacza, że traumatyczne doświadczenia z przeszłości pisarz umieścił w swoich futurystycznych powieściach.

Wyobraźnia Lema "była jedną z najlepszych" w całym XX wieku - podkreśla Orliński.

W Hiszpanii niedawno ukazało się tłumaczenie jego biografii pisarza "Lem. Życie nie z tej ziemi". Orliński był gościem XIV edycji targów książki w podmadryckim Getafe, zakończonych w niedzielę. Podczas wydarzenia opowiadał o życiu i twórczości Lema oraz napisanej przez siebie książce.