Jak podkreślono, "IK w bieżącym roku nie weźmie udziału w żadnej imprezie targowej i festiwalowej na terenie Federacji Rosyjskiej". O decyzji Instytutu poinformowano na jego stronie i w mediach społecznościowych.

Reklama

"Ukraińscy artyści i działacze kultury na czele z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ołeksandrem Tkaczenką wezwali międzynarodową wspólnotę ludzi kultury m.in. do anulowania wszelkich projektów, w których swój udział ma Federacja Rosyjska (także tych wspomaganych przez nią finansowo), zawieszenia rosyjskich instytutów kultury w krajach partnerskich, usunięcia obywateli Rosji z rad nadzorczych i instytucji współpracy kulturalnej, zakazu udziału Rosjan w konkursach międzynarodowych, festiwalach filmowych, targach książki (w tym Frankfurter Buchmesse i London Book Fair), zaprzestania relacjonowania kultury rosyjskiej w mediach, a także zakończenia współpracy z artystami, którzy otwarcie popierają reżim Władimira Putina" - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

"Federacja Rosyjska arbitralnie łamie traktaty międzynarodowe i normy społeczne. Wzywamy, aby obok sankcji politycznych, gospodarczych, sportowych i innych nałożyć na nią sankcje kulturowe, ograniczając w ten sposób jej obecność kulturalną na arenie międzynarodowej. W tym de facto totalitarnym kraju, kultury nazbyt często używa się jako narzędzia propagandy politycznej" – zacytowano fragment ukraińskiej petycji.

Petycję znaleźć można na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc6fLmd1TfsHsVQFdtETfYg_eigJpidA5natNkhET4epQU3Og/viewform?fbclid=IwAR2Y4J_NNIww4iQumYCRGYVfIJYrgF2U5NssiPtOvaoZ7TqN85Ok6JHPV1E.

Ważni sygnatariusze

Reklama

Przypomniano, że wśród jej sygnatariuszy znaleźli się, m.in.: minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko, szefowa Państwowej Agencji Edukacji Artystycznej i Artystycznej Halyna Hryhorenko, inicjator i właściciel galerii, kurator oraz muzyk Pawło Gudimow, reżyser filmowy Walentyn Wasjanowicz, aktorka Irma Witowska, pisarz Serhij Żadan, reżyser filmowy, uczestnik Biennale w Wenecji 2022 Pawło Makow, pisarz Andrij Kurkow, reżyser Ołeh Sencow.

"My, ukraińscy artyści i działacze kultury, bardzo doceniamy postawę części rosyjskich artystów, którzy otwarcie potępili agresję i działania militarne FR przeciwko Ukrainie. Sztuka zawsze stoi na czele wartości humanistycznych" - napisano. "Uważamy, że kultura nie może służyć propagandzie, lecz powinna mieć na celu rozwijanie krytycznego myślenia i poszukiwania dialogu. Federacja Rosyjska jest agresorem. Jej kultura na usługach propagandy jest toksyczna! Nie bądźmy współwinni!" – podkreślili autorzy ukraińskiej petycji, cytowanej na stronie IK.