Najnowsza powieść Olgi TokarczukEmpuzjon” będzie dostępna w księgarniach od 1 czerwca. Premierze będzie towarzyszyło spotkanie z noblistką w Hali Stulecia we Wrocławiu, gdzie dla publiczności przygotowano na tę okazję 2500 miejsc – poinformowała w środę PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

Reklama

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 2 czerwca o godz. 19 i poprowadzi je Ryszard Koziołek, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Na wydarzenie obowiązywać będą bezpłatne wejściówki dostępne od 26 maja na portalu evenea.pl. Spotkanie będzie także transmitowane na żywo na profilach organizatorów: Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, Miasta Wrocław, Wydawnictwa Literackiego i Fundacji Olgi Tokarczuk.

Limity w podpisach

Po spotkaniu noblistka będzie podpisywać książki. Każdy chętny otrzyma autograf, natomiast jedna osoba może przynieść do podpisu maksymalnie dwie książki. Premierowy +Empuzjon+ i inne książki noblistki kupimy na miejscu w Hali Stulecia. Przy stoisku z książkami chętni będą mogli również opieczętować swój egzemplarz pamiątkowym ekslibrisem zaprojektowanym specjalnie z okazji spotkania” – przekazała Konopko.

Akcja powieści rozpoczyna się jesienią 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku), gdzie od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Do leżącego u podnóża gór ośrodka przyjeżdża Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei omawiają najważniejsze sprawy tego świata, m.in. widmo wojny nad Europą, problemy monarchii i demokracji, istnienie demonów.

Reklama

Prawdy, których nie zauważamy

Oprócz tych kwestii Wojnicza zaczynają fascynować także przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium.

Olga Tokarczuk w +Empuzjonie+ odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić” – czytamy w opisie powieści na stronie Wydawnictwa Literackiego.